Naukowcy dowodzą: można zanudzić się na śmierć!

Starszy niż rok
Dwie grupy badaczy przekonują, że nuda, choć wydaje się być czymś trywialnym i niegodnym uwagi, może prowadzić do poważnych problemów psychologicznych, społecznych, a nawet zdrowotnych.
 

Naukowcy z Zakładu Epidemiologii i Zdrowia Publicznego University College London przebadali 7 tysięcy ochotników pomiędzy 35. a 55. rokiem życia. Wyniki ich testów jasno wykazały, że ludzie, którzy często ulegają apatii i prowadzą nudne życie, dwukrotnie częściej zapadają na niektóre choroby serca czy udar mózgu. Co więcej, badania pozwoliły badaczom wysnuć kilka wniosków na temat różnych cech zjawiska zwanego nudą.

Kobiety się nudzą

I tak okazało się, że to kobiety nudzą się dwukrotnie częściej. Ponadto, posługując się wynikami badań, naukowcy wykazali, że ludzie narzekający na nudę znacznie częściej sięgają po alkohol, papierosy czy inne używki. Szerzej pojęciem nudy zajął się również brytyjsko-kanadyjski zespół naukowców, któremu zależało na przestawieniu nowej definicji nudzenia się. Jak twierdzi prof. Mark Fenske z Uniwersytetu w Guelph, nuda, jak na tak powszechne zjawisko, była badana zadziwiająco rzadko. Zdaniem profesora ten stan rzeczy mógł być spowodowany właśnie brakiem ogólnie przyjętej definicji tego zjawiska.

Konsekwencje nudy

Psycholodzy określili szereg konsekwencji psychologicznych, społecznych i zdrowotnych wynikających z częstego doświadczania uczucia nudy. Mowa tu m.in. o upośledzeniu kontroli impulsów, co może prowadzić do zaburzeń łaknienia czy popadania w nałogi. Jak więc brzmi oficjalna, opracowana przez zespół prof. Johna Eastwooda z Uniwersytetu w Yorku, definicja nudy? Otóż badacze określili nudę jako „stan ciągłego napięcia spowodowanego chęcią zrobienia czegoś, bez możliwości efektywnego zaangażowania się satysfakcjonującą nas aktywność", co spowodowane jest niewydolnością jednej z sieci uwagowych. Reasumując, człowiek odczuwa nudę wtedy, gdy ma problem ze zwróceniem uwagi na niezbędne do podjęcia dalszych działań wewnętrzne i zewnętrzne komunikaty (emocje, myśli, słowa).

Jednostka zdaje sobie sprawę ze swojego położenia, ale obwinia za nie otoczenie, twierdząc, że „ tu nie ma nic do zrobienia..." czy „to zadanie jest takie nudne...". Jak zatem radzić sobie z ogarniającym uczuciem nudy? Zdaniem Grahama Price'a, psychologa, dobrym sposobem na nudę jest pomyślenie o tym, co można zrobić dla rodziny, przyjaciół, a nawet szefa, zamiast skupianie się wyłącznie na sobie i swoich troskach. Oprócz tego pomóc może konsekwentne realizowanie narzuconego sobie planu dnia, przez co na nudę... zwyczajnie nie starczy nam czasu.

Zobacz: Jak przetrwać wiosenne przesilenie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA