Naukowcy potwierdzają – od cukru można się uzależnić

Kwestia tego, co można nazwać uzależnieniem, a co nie, od dawna jest przedmiotem badań naukowców. Część uczonych jest przekonana, że nie można być uzależnionym od spożywania pokarmów, ponieważ jedzenia nie jesteśmy w stanie „rzucić”. Najnowszy eksperyment pokazuje jednak, że istnieją przekąski, które nasz mózg traktuje jak narkotyki.

Cukier – biała śmierć? Badania, jakie przeprowadzili naukowcy z Harvard Medical School wyjaśniają, dlaczego niektóre osoby nie potrafią schudnąć mimo np. ograniczenia ilości spożywanych posiłków. Jednym z powodów przejadania się jest bowiem uzależnienie od cukru.

Czytaj więcej: Budowa mózgu decyduje o uzależnieniu?

Uzależnienie od cukru

Naukowcy odkryli, że posiłki o wysokim stężeniu cukru działają na mózg jak najbardziej uzależniające substancje. W efekcie przejadamy się nawet wtedy, gdy nie jesteśmy głodni.

Eksperyment przeprowadzono na 12 otyłych, ale zdrowych mężczyznach. Podawano im dwa typy koktajli – jeden o wysokim indeksie glikemicznym (produkty te powodują gwałtowny wzrost, a następnie równie szybki spadek cukru we krwi), drugi zaś o niskim. Okazało się, że po 4 godzinach mężczyźni, którzy wypili kaloryczne napoje, są zdecydowanie bardziej głodni od pozostałych. Rezonans mózgu z kolei wykazał, że aktywowały się obszary, które zwykle pobudzane są przez twarde narkotyki – heroinę czy kokainę.

Czytaj także: Nietypowe uzależnienia

Czytaj też: Cukier muscovado - właściwości, kalorie i indeks glikemiczny

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA