Naukowcy: przełom w badaniach nad hemofilią

Terapia genowa może odmieniać życie ludzi z hemofilią. To przełomowe badania
 

O nowym odkryciu medycznym przeczytaj tutaj.

Doktor Amit Nathwani z Wielkiej Brytanii, który uczestniczył w badaniach nad nową terapia genową, powiedział BBC, że pacjenci którym podano stężony czynnik IX i jego poziom wynosił 12 proc. po podaniu, nie potrzebowali już żadnych kolejnych zabiegów.

"Osoby po naszej terapii genowej będą mogły wrócić do normalnego życia codziennego. Bez problemów i stresów. Wyjątkami będą osoby, którym przydarzy się poważny wypadek - np. drogowy lub na placu budowy. Jednak w normalnym życiu, bez poważnych urazów, osoby cierpiące na hemofilię nie będą już tego odczuwały" - dodał.

"To pierwsze tego typu badanie, które wykazało, że naprawdę można osiągnąć stabilny i długoterminowy poziom produkcji czynnika IX u pacjentów cierpiących na ciężki rodzaj hemofilii typu B. A to fantastyczne. To wielki przełom." - dodał Amit Nathwani.

Więcej o: Hemofilia

Drogie leczenie odejdzie w niepamięć

Podobnego zdania jest doktor Katherine Ponder z USA. "To naprawdę przełomowe badania, ponieważ po raz pierwszy wykazano terapeutyczne działanie białek na odpowiednio wysokim poziomie. Ale potrzebne są dalsze badania, by sprawdzić czy ta terapia jest bezpieczna. Jeśli tak, to będzie mogła ona zastąpić kłopotliwy i drogi dotychczasowy sposób leczenia" - powiedziała.

W sprawie wypowiedział się także Chris James, szef Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię. "Społeczeństwo jest bardzo zadowolone ze światowej klasy badań w Wielkiej Brytanii. Pomoże to w poprawie komfortu życia osób cierpiących na hemofilię. Wstępne badania są obiecujące."

BBC

Czytaj też: Hemofilia – genetyczna choroba krwi

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA