Nowy sklep

już ON-LINE

Naukowcy są już bliscy stworzenia leku na białaczkę

Jesteśmy już bardzo blisko stworzenia leku na białaczkę - ogłosili australijscy naukowcy. Odkryli oni bowiem, co stanowi klucz do rozwoju choroby.
 

W piśmie specjalistycznym "Blood" ukazał się obszerny artykuł przedstawiający wyniki badań naukowców z Australii. Wskazują oni interakcję dwóch białek -  Myb i p300 - jako podstawę rozwoju ostrej białaczki szpikowej.

Najgroźniejsza odmiana białaczki

Ostra białaczka szpikowa to najbardziej śmiertelna odmiana tej choroby. Nie występuje ona zbyt często, zwykle dotyka zaś starszych ludzi. Wśród osób poniżej 45 roku życia jest niemal niespotykana. Choroba wpływa na krew i szpik kostny, powoduje nadprodukcję niedojrzałych białych krwinek, które powstrzymują prawidłowe tworzenie się leukocytów i obniżają tym samym odporność organizmu. W Polsce ...

Badania przeprowadzone w Australii udowadniają, jak kluczowa jest interakcja dwóch białek dla rozwoju choroby. Powstrzymanie tego procesu może okazać się skuteczną strategią leczenia. Co więcej, to odkrycie może też pomóc w leczeniu innych odmian białaczki. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że naukowcy już wiedzą, że powstrzymanie szkodliwej interakcji białek nie ma negatywnego wpływu na tworenie się leukocytów.

Prace nad stworzeniem leku są jednak na wczesnym etapie i na ich efekt poczekamy na pewno jeszcze kilka lat. Projekt ten daje jednak duże nadzieje zwycięstwa z białaczką, a nawet innymi nowotworami.

Czytaj też: Kształt DNA pozwala diagnozować białaczkę

Zobacz: Kub torebkę albo krawat, wspomóż chorych na białaczkę

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)