Najzdrowsze miejsce w internecie

Ranking nawilżaczy powietrza 2020

Nawilżacz powietrza to przydatne urządzenie przede wszystkim w okresie grzewczym, jednak warto korzystać z niego przez cały rok. Odpowiednia wilgotność powietrza wpływa na stan cery, zapobiega wysuszaniu śluzówki i zmniejsza ryzyko infekcji dróg oddechowych. Doskonale sprawdza się również u osób z alergią i astmą. Jak wybrać nawilżacz powietrza? Sprawdź aktualny ranking.
nawilżacz powietrza
Źródło: 123RF
Spis treści

Odpowiednie nawilżenie powietrze zmniejsza ryzyko rozwoju drobnoustrojów, a także poprawia jakość oddychania. Jest to szczególnie ważne u dzieci, alergików i astmatyków. Jednak należy pamiętać, aby używać nawilżacza zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie urządzenie może negatywnie wpływać na stan zdrowia.

1.Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Honeywell HH210

Jako pierwszy w rankingu nawilżaczy powietrza znalazł się Honeywell HH210. Jest to nawilżacz ultradźwiękowy, który tworzy mgiełkę rozbijając cząsteczki wody przy pomocy ultradźwięków. Dzięki zastosowanej technologii jest cichy (40dB). Urządzenie wyposażone jest w specjalny wkład do usuwania nadmiaru minerałów, które w postaci mgiełki mogą być niebezpieczne dla zdrowia. W tym rodzaju nawilżacza bardzo ważne jest czyszczenie zgodne z zaleceniami producenta, gdyż niewłaściwe stosowanie detergentów może sprawiać, że ich rozbite cząsteczki trafią do układu oddechowego.

Korzystanie z nawilżacza Honeywell HH210 jest bardzo komfortowe ze względu na opatentowaną technologię nalewania wody, która jest tak prosta i wygodna. Posiada on 3,5 litrowy zbiornik i może pracować nawet do 24 godzin po napełnieniu z wydajnością 0,33 l/h. Podświetlane okienko wskazuje kiedy należy uzupełnić wodę. Wbudowany czujnik informuje o stanie nawilżenia powietrza. Jest to bardzo ważne, gdyż zbyt duża wilgoć stwarza dogodne warunki do rozwoju grzybów. Urządzenie posiada 4 tryby mocy.

Nawilżacz nadaje się do pracy w pomieszczeniach do 25 m2. Producent zapewnia 3 letnią gwarancję. Cena nawilżacza Honeywell HH210 to około 560 zł.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Honeywell HH210

2.Nawilżacz ultradźwiękowy Vics Sweet Dreams Cool Mist

Vics Sweet Dreams Cool Mist może być wykorzystywany jako nawilżacz powietrza dla dzieci, gdyż posiada wbudowany projektor ułatwiający zasypianie. Nawilżone powietrze zmniejsza dyskomfort związany z wysuszoną śluzówką gardła i nosa. Ważne jest to, że emitowana para przybiera formę chłodnej mgiełki, wiec nie ma ryzyka poparzeń.

Nawilżacz posiada możliwość regulacji poziomu wilgotności, a także podwójną kieszeń na wkłady aromatyczne ułatwiające oddychanie. Jeden z nich dołączony jest do zestawu. Urządzenie jest łatwe w czyszczeniu i napełnianiu wody dzięki zastosowaniu szerokiego otworu – pojemność zbiornika to 3,8 litra i nadaje się do wykorzystywania w pomieszczeniu do 35 m2. Utrzymuje gotowość do pracy przez 24h po napełnieniu.

Dzięki zastosowaniu ultradźwiękowego rozbijania cząsteczek nawilżacz emituje niski poziom hałasu – 40 dB. Urządzenie obowiązuje 3 letnia gwarancja, a jego koszt to około 250 zł.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Vics Sweet Dreams Cool Mist

3.Nawilżacz powietrza parowy Chicco Respira Sano Humi Ambient

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje nawilżacz powietrza parowy. Posiada funkcję grzewczo-chłodzącą, która nawilża pomieszczenia o powierzchni do 30 m2 o znacznym stopniu nagrzania. System chłodzący zapobiega oparzeniom, a wydobywająca się para nie powoduje wzrostu temperatury.

Zbiornik o pojemności 3,5l wystarcza na około 3 h pracy. Dodatkowo urządzenie zawiera pojemnik na olejek zapachowy, co umożliwia przeprowadzenie aromaterapii. Możliwe jest również kontrolowanie intensywności wypływu pary dzięki specjalnemu przyciskowi.

Nawilżacz powietrza Chicco Humi Ambient kosztuje około 320 zł. Producent zapewnia dwuletnią gwarancję.

Parowy nawilżacz powietrza Chicco Respira Sano Humi Ambient

4.Nawilżacz parowy Flaem Olly

Czwarty w rankingu nawilżaczy powietrza jest Flaem Olly. Jego niewątpliwym atutem jest duży 4,5l zbiornik na wodę, co daje możliwość nawilżania powietrza przez 14 godzin przy powierzchni do 25 m2. Dodatkowo jest cichy, gdyż wydaje dźwięki na poziomie 37 dB.

Pojemnik posiada szeroki wlot, co ułatwia napełnianie i czyszczenie. Nawilżacz wyposażony jest w system chłodzenia pary zapobiegający oparzeniom. Wydostająca się mgiełka osiąga temperaturę około 50 st. C. Możliwe jest również indywidualne dopasowanie jej strumienia. Po opróżnieniu zbiornika zapala się specjalna lampka kontrolna, która zapobiega spaleniu urządzenia.

Do pojemnika nawilżacza można również dodawać olejki eteryczne, które odświeżają zapach w pomieszczeniach lub wspomagają oddychanie przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Parowy nawilżacz powietrza Flaem Olly

5.Nawilżacz powietrza USB ADE HM1800

Jak nawilżyć powietrze w podróży? Problem rozwiązuje przenośny model ADE HM1800. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych urządzeń zasilany poprzez kabel USB. Dodatkowo jest mniejszy niż półlitrowa butelka wody, więc bez problemu można zabrać go ze sobą w podróż i zasilać poprzez laptop czy powerbank.

Nawilżacz powietrza USB posiada dwa programy. W pierwszym mgiełka emitowana jest przez nieprzerwanie (maksymalnie przez 6 godzin), natomiast w drugim co 10 sekund (przez 10 godzin). Jest to możliwe wskutek drgań o wysokiej częstotliwości (nawilżacz ultradźwiękowy)

Urządzenie wykonane jest z lekkiego i wytrzymałego tworzywa ABS i posiada szczelną konstrukcję zapobiegającą wyciekowi wody. Zbiornik ma pojemność 160 ml.

Koszt takiego nawilżacza to około 150 zł, jednak obecnie do końca marca dostępny jest w cenie promocyjnej 95 zł. Producent zobowiązuje się do dwuletniej gwarancji.

Nawilżacz powietrza USB ADE HM1800

Nawilżacz powietrza – jaki wybrać?

Jak wybrać odpowiedni nawilżacz powietrza? Na co zwrócić uwagę? Należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

 • powierzchnia do jakiej jest przeznaczony, aby spełniał swoją funkcję – przeciętej klasy nawilżacze są w stanie nawilżyć pokój 20-30 m2;
   
 • pojemność zbiornika – urządzenia z większymi pojemnikami wymagają rzadszego uzupełniania, z drugiej strony zwiększa to również wymiary urządzenia;
   
 • wydajność nawilżania podawana jest w jednostkach g/h lub l/h i określa ilość wytwarzanej pary w jednostce czasu. Im wyższa wydajność, tym więcej urządzenie jest w stanie wytworzyć pary;
   
 • czujnik wilgotności – wyłącza urządzenie, gdy wilgotność jest już na odpowiednim poziomie; jest to bardzo ważne, gdyż nadmierna wilgotność wpływa na rozwój szkodliwych grzybów;
   
 • filtr odkamieniający lub/i usuwający nadmiar minerałów – zapobiega osadzaniu się kamienia oraz nadmiernego przedostawania się minerałów do powietrza wraz z wydalaną mgiełką.
   
 • głośność pracy jest szczególnie ważna, gdy urządzenie ma być używane w nocy lub w czasie snu dzieci.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na katar - cieknący, zatokowy, alergiczny
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - jakie są jej objawy? Tabela reakcji
Osoba uczulona na owoce
Przeczytaj artykuł
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Opalanie na plaży a alergia na słońce
Podobne artykuły
Badanie poziomu IGE całkowitego
IgE całkowite: badanie i cena. Jaka jest norma IgE?
Drzewa sosnowe wiosną
Kiedy pyli sosna?
Chora kobieta w ciąży
Przeziębienie w ciąży – jak leczyć? Leki i domowe sposoby
Domowa inhalacja z rumianku
Domowa inhalacja - na kaszel, katar. Jak zrobić?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj