Nefron

Podstawową jednostką budującą nerkę jest nefron, czyli jednostka filtrująca, która usuwa z krwi zbędne, niepotrzebne substancje i nadmiar wody. W jednej nerce znajduje się około 1,5 miliona pojedynczych nefronów, które budują całą struktur

Podstawową jednostką budującą nerkę jest nefron, czyli jednostka filtrująca, która usuwa z krwi zbędne, niepotrzebne substancje i nadmiar wody. W jednej nerce znajduje się około 1,5 miliona pojedynczych nefronów, które budują całą strukturę nerki. Najbardziej zewnętrznie leży kora nerki wypełniona węzłami naczyń włosowatych (tzw. kłębuszkami nerkowymi) oraz ich torebkami. Wewnętrznie w stosunku do niej znajduje się rdzeń nerki, zawierający naczynia włosowate i kanaliki wytwarzające mocz.

Budowa nerek

Każdy nefron składa się z torebki kłębuszka, w której znajduje się sieć włosowatych naczyń krwionośnych, oraz z kanalika, który dalej uchodzi do kanalika zbiorczego. Kanalik nerkowy rozpoczyna się kanalikiem krętym bliższym zagłębiającym się w rdzeń nerki. W swojej dalszej części kanalik przechodząc przez korę nerki zakręca i w ten sposób tworzy strukturę zwaną pętlą Henlego, by następnie powrócić do rdzenia jako kanalik kręty dalszy. Ten z kolei ma ujście w kanaliku zbiorczym.

Naczynie krwionośne doprowadzające krew do nerki (tętnica nerkowa) rozgałęzia się na coraz mniejsze naczynka, które następnie przechodzą w sieć naczyń włosowatych i tętniczką doprowadzającą wnikają do torebki kłębuszka (zwanej też torebką Bowmana). Tam dochodzi do procesu zwanego filtracją, gdzie większość objętości krwi przenika przez ściany naczyń do nefronu. Zgromadzony tam przesącz nazywany jest moczem pierwotnym. Rozpoczyna on swoją wędrówkę przez kanalik nerkowy, gdzie po drodze usuwane są z niego wszystkie potrzebne organizmowi substancje, natomiast to, co pozostaje jest kierowane do kanalików zbiorczych i dalej do dróg wyprowadzających mocz.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA