Negatywne skutki antykoncepcji

Zobacz jak niefortunnie może skończyć się miłosne uniesienie. Poznaj negatywne skutki antykoncepcji
Antykoncepcja może powodować problemy w łóżku
Źródło: 123RF

Spis treści

Wśród dostępnych na rynku szerokiej gamy produktów jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni do naszych potrzeb i upodobań środek antykoncepcyjny. Niestety prócz wstrzemięźliwości, nie ma preparatu, który by nie niósł za sobą negatywnych skutków ubocznych.

Naturalne metody antykoncepcji

Naturalne metody takie jak stosunek przerywany, kalendarzyk małżeński lub obserwacja swojego cyklu, nie wymagają dostarczania do organizmu sztucznych związków chemicznych. Ich wadą jest niska skuteczność zapobiegania przed zapłodnieniem, która powoduje niepotrzebny stres podczas stosunku, a w przyszłości również oziębłość seksualną.

Reklama

Prezerwatywy

Środki mechaniczne takie jak powszechnie dostępne prezerwatywy są antykoncepcją doraźną. Istotnym minusem ich używania jest zmniejszenie doznań seksualnych oraz ograniczona spontaniczność stosunków płciowych. Lateks, z którego jest wykonana prezerwatywa może prowadzić do przykrego uczulenia, nawet obojga partnerów.

Biorąc pod uwagę wysoko: jakość produktu oraz częstość ich stosowania prezerwatywy, są dość kosztowną inwestycją. Skuteczność ochrony przed zapłodnieniem zależy zaś, od ich precyzyjnego stosowania. Zdarzają się jednak sytuacje, których nie można przewidzieć, takie jak pęknięcia lub wady fabryczne wyrobu trudne do zauważenia.

Kremy, globulki, pianki

Produkt, w skład którego wchodzi nonoksynol-9 , należy do chemicznej metody antykoncepcji. Dostępny jest w różnych postaciach takich jak kremy, globułki, pianki, płyny, które mają właściwości plemnikobójcze.

Antykoncepcja tą metodą jest rzadko stosowana ze względu na jej niewygodność i ograniczoną skuteczność. Użycie wymaga wstrzemięźliwości około 20minut przed stosunkiem, każdorazowo przy nowym zbliżeniu.

Metoda da daje poczucie nieświeżości i zabrudzenia. Nieprzyjemny jest także dyskomfort podczas stosunku spowodowany pienieniem się środka. Podobnie jak w przypadku prezerwatyw częstość jej stosowania pokrywa się z wysokim kosztem nabytku.

Reklama

Tabletki antykoncepcyjne

W odróżnieniu od powyższych środków zapobiegawczych, niemalże najskuteczniejszą metodą antykoncepcji jest pigułka antykoncepcyjna. Jednak jej działanie na organizm niesie ze sobą cały szereg negatywnych skutków ubocznych. Przede wszystkim nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a konieczność jej regularnego przyjmowania może być dla niektórych wręcz uciążliwa.

Działania niepożądane tabletek antykoncepcyjnych wynikają głównie z działania hormonów na organizm człowieka. Stosowanie pigułki hormonalnej sprawia, że organizm kobiety zachowuje się tak, jakby był w ciąży. Dlatego kobiety przyjmujące je, często odczuwają mdłości, nudności i zwiększone łaknienie, przez co przybierają na wadze.

Niektóre kobiety mogą odczuwać zmiany nastroju z objawami depresji. Progesteronowy składnik zawarty w pigułce powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, prowadząc do opuchnięć ciała i ociężałości. Ponadto wzmożona wrażliwość na słońce może powodować powstawanie brązowych przebarwień na skórze.

W trakcie przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych wiele kobiet odczuwa mało komfortowe uczucie suchości narządów płciowych. Ze względu na zagęszczony śluz przy dużej częstości współżycia, stan naturalnej flory bakteryjnej zostaje zaburzony, co skutkuje cyklicznymi infekcjami i nadkażeniami drożdżakowymi narządów płciowych.

Podczas przyjmowania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, szczególnie narażone na działania niepożądane są kobiety po 30 roku życia, obciążone genetycznie nowotworami oraz palące papierosy. W tej też grupie istnieje zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na zaburzenia krążenia objawiającymi się nadciśnieniem tętniczym oraz występowaniem zakrzepów żylnych.

Prócz zmian w układzie krążenia istnieje też ryzyko zachorowania na niebezpieczne nowotwory gruczołów sutkowych lub narządów płciowych.

Hormonalne środki antykoncepcyjne są również dostępne w formie plastrów i zastrzyków. W odróżnieniu od tabletek antykoncepcyjnych, ich skaza polega na dostarczaniu do organizmu większej ilość hormonów, które mogą powodować nasilone skutki uboczne.

W obu przypadkach metoda ta nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz może obniżać skuteczności przyjmowania niektórych leków.

Dodatkowo nosząc plastry istnieje ryzyko ich odklejenia. Często także skóra w miejscu naklejenia plastra ulega podrażnieniu. W przypadku iniekcji mogą wystąpić nieregularne i przedłużające się krwawienia, trądzik, mdłości, torbiele jajników oraz przyrost masy ciała.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładki wewnątrzmaciczne zwane potocznie „spiralami” są inwazyjnym rozwiązaniem niepłodności. Jej główną wadą jest ryzyko zakażenia i uszkodzenia mięśnia macicy podczas jej zakładania. Przy stosowaniu mogą wystąpić nieprawidłowe krwawienia oraz bolesność. W przypadku chęci ponownego zajścia w ciążę istnieje zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej oraz poronień.

Świadome planowanie rodziny wymaga wielu wyrzeczeń. Naturalne metody antykoncepcyjne są skuteczne tylko na krótką metę. Z kolei mechaniczne środki narażają organizm na częściowe problemy zdrowotne.

Aby w pełni móc cieszyć się swoją bliskością warto zainwestować w poczucie bezpieczeństwa. W końcu cena za jaką możemy po części decydować o poczęciu nowego życia, chyba nie jest aż tak wygórowana.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!