Nowy sklep

już ON-LINE

Nerki - budowa anatomiczna

Nerki (prawa i lewa) to ciemnoczerwone struktury przypominające kształtem ziarna fasoli, o rozmiarach około 11 cm x 5 cm x 3 cm. Leżą na tylnej ścianie jamy brzusznej po obu stronach kręgosłupa na wysokości ostatnich kręgów piersiowych i pierwszych kręgów lędźwiowych, czyli tuż nad talią, nieco ku tyłowi, pod przeponą.
 

Prawa nerka leży nieco niżej niż lewa. Podstawową jednostką budującą nerkę jest nefron, czyli jednostka filtrująca, która usuwa z krwi zbędne, niepotrzebne substancje i nadmiar wody. W jednej nerce znajduje się około 1,5 miliona pojedynczych nefronów, które budują całą strukturę nerki. Najbardziej zewnętrznie leży kora nerki wypełniona węzłami naczyń włosowatych (tzw. kłębuszkami nerkowymi) oraz ich torebkami. Wewnętrznie w stosunku do niej znajduje się rdzeń nerki, zawierający naczynia włosowate i kanaliki wytwarzające mocz. Centralna część, wstępnie zbierająca mocz, nazwana została miedniczką nerkową.

Budowa nefronów

Każdy nefron składa się z torebki kłębuszka, w której znajduje się sieć włosowatych naczyń krwionośnych, oraz z kanalika, który dalej uchodzi do kanalika zbiorczego. Kanalik nerkowy rozpoczyna się kanalikiem krętym bliższym zagłębiającym się w rdzeń nerki. W swojej dalszej części kanalik przechodząc przez korę nerki zakręca i w ten sposób tworzy strukturę zwaną pętlą Henlego, by następnie powrócić do rdzenia jako kanalik kręty dalszy. Ten z kolei ma ujście w kanaliku zbiorczym.

Naczynia krwionośne

Naczynie krwionośne doprowadzające krew do nerki (tętnica nerkowa) rozgałęzia się na coraz mniejsze naczynka, które następnie przechodzą w sieć naczyń włosowatych i tętniczką doprowadzającą wnikają do torebki kłębuszka (zwanej też torebką Bowmana). Tam dochodzi do procesu zwanego filtracją, gdzie większość objętości krwi przenika przez ściany naczyń do nefronu. Zgromadzony tam przesącz nazywany jest moczem pierwotnym. Rozpoczyna on swoją wędrówkę przez kanalik nerkowy, gdzie po drodze usuwane są z niego wszystkie potrzebne organizmowi substancje, natomiast to, co pozostaje jest kierowane do kanalików zbiorczych i dalej do dróg wyprowadzających mocz.

Od każdej nerki biegną przewody łączące je z pęcherzem moczowym, czyli moczowody.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)