Nerwica natręctw - dlaczego niektórzy chorzy muszą wykonywać pewne czynności

Jednym z zaburzeń nerwicowych jest tzw. nerwica natręctw, czyli zespół zaburzeń obsesyjno - kompulsywnych. 
 

Objawia się natrętnymi myślami, wyobrażeniami i lękami dotyczącymi często życia lub zdrowia osoby chorej lub kogoś z jej bliskiego otoczenia. Odczuwany jest przy tym wewnętrzny przymus wykonywania pewnych rytualnych czynności, a dodatkowo lęk związany z konsekwencjami ich zaniechania. Co ciekawe, osoby, które cierpią z powodu natrętnych myśli, zdają sobie sprawę z tego, że zachowują się irracjonalnie, ale nie są w stanie nad tym zapanować. Im bardziej chory walczy z objawami, tym bardziej się one nasilają. Wykonanie takiej przymusowej czynności przynosi chwilową ulgę, ale po niedługim czasie pojawiają się natrętne myśli skłaniające do ponownego jej wykonania.

Zobacz: Nerwica - jak ją rozpoznać?

Objawy nerwicy

Jednym z najpowszechniejszych objawów zachowań kompulsywnych jest przesadnie częste mycie rąk u osób, które obsesyjnie boją się zakażeń bakteryjnych. W skrajnych sytuacjach ludzie ci myją ręce nawet po kilkaset razy dziennie. Często osoby chore tworzą sobie szereg rytuałów związanych z ubieraniem czy rozbieraniem się.
Nierzadkie są też przypadki, w których osoba zmagająca się z natrętnymi myślami wykonuje czynności – jej zdaniem – zaklinające rzeczywistość. Przykładem może być np. dotykanie odpowiednich przedmiotów określoną ilość razy, by zagwarantować sobie pomyślność w działaniu. Rytuał wykonywany jest w obawie przed niepowodzeniem. Osoby chore wierzą bowiem, że w przypadku zaniechania tego aktu nie uda im się wykonać nawet najprostszego zadania albo też wydarzy się coś złego. Do zachowań kompulsywnych zalicza się też zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia,52.html">bulimia.

Przyczyny nerwicy natręctw

Nie ustalono dotąd jednoznacznie, skąd biorą się natręctwa. Według koncepcji psychoanalitycznej, są one przejawem nieświadomych problemów. Pewne wspomnienia, pragnienia czy też konflikty psychiczne są wypierane, gdyż w przeciwnym razie musiałby im towarzyszyć lęk. Wyparte dążenia objawiają się później jako objawy nerwicowe. Natrętne myśli i czynności należą do mechanizmów obronnych, ułatwiających stłumienie rzeczywistych, ukrytych lęków.
Według koncepcji behawiorystycznej objawy nerwicowe oraz liczne inne zaburzenia zachowania są wyuczone. Skojarzenie pewnych bodźców z przykrymi doświadczeniami powoduje, że człowiek uczy się reagować na owe bodźce lękiem, mimo że w rzeczywistości nie ma w nich nic niebezpiecznego. Uczy się także tego, że pewne zachowania tłumią lęk. Stąd biorą się zachowania kompulsywne.
Trzecia hipoteza dotyczy biologicznego podłoża natręctw. Zgodnie z nią natręctwa wynikają z niedoboru serotoniny, czyli substancji chemicznej przekazującej informacje między komórkami mózgu. Hipoteza powyższa opiera się na fakcie, że przeciwdepresyjny lek klomipramina, który hamuje fizjologiczną utratę serotoniny, działa terapeutycznie w przypadku natręctw. Jednak żadna z tych hipotez nie została jednoznacznie udowodniona.

Sprawdź: Nerwica natręctw, obsesje, kompulsje – jak z nimi walczyć?

Niestety, zachowania obsesyjno-kompulsywne bardzo często uniemożliwiają chorym normalne funkcjonowanie, bo ludzie ci podporządkowują im całe swoje życie. Dlatego też w przypadku zauważenia niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Za najbardziej skuteczne metody leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych uchodzi połączenie farmakoterapii i psychoterapii.

Czytaj też: Relaksacja pomaga w leczeniu nerwicy

Zobacz: Strach niejedno ma imię – 9 osobliwych fobii

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA