Nowy sklep

już ON-LINE

Nerwica natręctw. Dlaczego oni to robią?

O nerwicy natręctw napisano już wiele. Ale co to jest?
 

Jednym z zaburzeń nerwicowych jest tzw. nerwica natręctw czyli zespół zaburzeń obsesyjno – kompulsyjnych. Choroba objawia się natrętnymi myślami, wyobrażeniami i lekami dotyczącymi często życia lub zdrowia osoby chorej lub kogoś z jej bliskiego otoczenia.. Odczuwany jest przy tym przymus wykonywania pewnych rytualnych czynności,a dodatkowo lęk związany z konsekwencjami zaniechania owych czynności. Co ciekawe osoby, które cierpią z powodu natrętnych myśli zdają sobie sprawę z tego, że zachowują się irracjonalnie, ale nie są w stanie nad tym zapanować. Co gorsza im bardziej chory walczy z objawami tym bardziej się one nasilają. Wykonanie takiej przymusowej czynności przynosi chwilową ulgę, ale po niedługim czasie pojawiają się natrętne myśli skłaniające do ponownego jej wykonania.

Zobacz: Nerwica - jak ją rozpoznać?

Objawy nerwicy natręctw

Jednym z najpowszechniejszych objawów zachowań kompulsywnych jest przesadnie częste mycie rąk u osób, które obsesyjnie boją się zakażeń bakteryjnych. Ludzie Ci myją ręce po kilkaset razy dziennie. Często ludzie chorzy maja szereg rytuałów związanych z ubieraniem czy rozbieraniem się. Do tego typu zachowań zaliczamy też przypadki, w których osoba zmagająca się z natrętnymi myślami wykonuje czynności, której jej  zdaniem będą zaklinać rzeczywistość. Przykładem może być np. dotykanie odpowiednich przedmiotów określona ilość razy przez osobę, która wierzy że te właśnie czynności zagwarantują mu pomyślność w działaniu. Wykonują taki rytuał w obawie przed niepowodzeniem. Wierzą bowiem, że w przypadku zaniechania tego rytuału nie uda im się wykonać nawet najprostszego zadania, albo też wydarzy się coś złego. Do zachowań kompulsywnych zalicza się też zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja czy bulimia,52.html">bulimia.

Skąd się biorą natręctwa?

Nie ustalono dotąd jednoznacznie skąd biorą się natręctwa. Wg koncepcji psychoanalitycznej, natręctwa są przejawem nieświadomych problemów. Pewne wspomnienia, pragnienia czy też konflikty psychiczne są wypierane, gdyż w przeciwnym razie musiałby im towarzyszyć lęk. Wyparte dążenia objawiają się później jako objawy nerwicowe. Natrętne myśli i czynności należą do mechanizmów obronnych, ułatwiających stłumienie rzeczywistych, ukrytych lęków.

Czy wiesz, że: Relaksacja pomaga w leczeniu nerwicy

Wg koncepcji behawiorystycznej objawy nerwicowe oraz liczne inne zaburzenia zachowania są wyuczone. Skojarzenie pewnych bodźców z przykrymi doświadczeniami powodują, że człowiek uczy się reagować na owe bodźce lękiem, mimo że w rzeczywistości nie ma w nich nic niebezpiecznego. Uczy się także tego, że pewne zachowania tłumią lęk. Stąd biorą się zachowania kompulsywne.

Pojawiła się też hipoteza o biologicznym podłożu natręctw.. Zgodnie z tą hipotezą natręctwa wynikają z niedoboru serotoniny, tzn. substancji chemicznej przekazującej informacje między komórkami mózgu. Hipoteza powyższa opiera się na fakcie, że przeciwdepresyjny lek klomipramina, który hamuje fizjologiczną utratę serotoniny, działa terapeutycznie w przypadku natręctw. Jednak żadna z tych hipotez nie została jednoznacznie udowodniona.

Leczenie natręctw

Niestety zachowania obsesyjno – kompulsywne bardzo często uniemożliwiają chorym normalne funkcjonowanie, bo ludzie ci podporządkowują im całe swoje życie. Dlatego też w przypadku zauważenia niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Za najbardziej skuteczne metody leczenia zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych uchodzi połączenie farmakoterapii i psychoterapii.

Zobacz: Strach niejedno ma imię – 9 osobliwych fobii

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)