Neuropsychoterapia po udarze mózgu

Następstwem niemal każdego uszkodzenia mózgu są zaburzenia poznawcze i/lub emocjonalne. Chorzy z takimi zmianami często są bardziej bezradni niż pacjenci z niepełnosprawnością ruchową. Zmiany w zachowaniu powodują niemożność normalnego funkcjonowania zarówno w życiu rodzinnym, jak i społecznym.

Terapia zaburzeń poznawczych i emocjonalnych jest częścią kompleksowego procesu rehabilitacji i w wielu przypadkach od jej powodzenia zależą efekty całej rehabilitacji. Praca w kierunku usprawnienia funkcji poznawczych powinna obejmować:

  • funkcje językowe;
  • uwagę;
  • spostrzeganie;
  • pamięć i myślenie;
  • zdolności przestrzenne i konstrukcyjne.

Czytaj: Udar mózgu – co to takiego?

Terapia po udarze mózgu

Terapię zaczyna się od próby przywrócenia utraconych funkcji. Jeśli jednak próby nie przyniosą skutku, proponuje się pacjentowi techniki kompensacyjne. Terapia ma na celu przywrócenie wszystkich zdolności poznawczych, jednak ze względu na ogromne problemy, jakie niosą zaburzenia mowy – zarówno dla pacjenta, jak i procesu rehabilitacji – wiele uwagi poświęca się pracy nad tą funkcją. Terapią mowy zajmują się neuropsycholodzy i logopedzi.

Podobnie jak zaburzenia w komunikacji zmiany w sferze emocjonalnej utrudniają przebieg rehabilitacji, a nawet mogą zmniejszyć jej efekty. Stosowanie odpowiednio dobranych metod psychoterapeutycznych pozwoli zrozumieć choremu konsekwencje udaru mózgu, zaakceptować taki stan oraz ustalić realne cele terapii.

Kwalifikacja pacjenta do neuropsychoterapii jest możliwa po ustabilizowaniu się stanu chorego. Spełnione muszą zostać 3 warunki:

  • brak zaburzeń świadomości oraz otępienia w okresie przedudarowym,
  • zachowana choć częściowa zdolność uczenia się,
  • zgoda pacjenta na uczestnictwo w rehabilitacji.

Po postawieniu wstępnej diagnozy i wyznaczeniu celów terapeutycznych dla każdego chorego indywidualnie wybierana jest odpowiednia metoda terapii. Neuropsychoterapia jest długotrwałym procesem. Jej rozpoczęcie powinno mieć miejsce na oddziale udarowym i powinna być ona kontynuowana na oddziale rehabilitacji, w trybie ambulatoryjnym lub warunkach domowych.

Zobacz też, jak może wyglądać fizjoterapia poudarowa.

Czytaj także: Czy życie po udarze bez niepełnosprawności jest możliwe?Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA