Dla Ciebie, na zdrowie!

Neurostymulator w leczeniu nietrzymania kału

Na poporodowe nietrzymanie kału cierpi aż 3 proc. kobiet. Do tej pory nie było skutecznego leczenia. Proponowano diety i leczenie chirurgiczne. Pomocna okazała się technika. W ostatnich dniach w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny 66-letnia pacjentka z poporodowym nietrzymaniem kału przeszła operację wszczepienia neurostymulatora. Pacjentka jest już domu i czuje się dobrze. To nadzieja dla wielu kobiet, które przez lata zmagają się z tą przykrą dolegliwością.
Operacja z powodu nietrzymania kału
Źródło: 123RF
Spis treści

Pani Anna urodziła troje dzieci, trzecie nadzwyczaj duże. Od razu po tym porodzie pojawiły się problemy z nietrzymaniem stolca. Pacjentka ponad 20 lat szukała pomocy. Bezskutecznie.

- Zaraz po porodzie wiedziałam, że jest źle, wiedziałam, że mam problem. Chodziłam do lekarzy, robiłam badania. Jedyne, co mi proponowali, to sztuczny odbyt albo nauczyć się z tym żyć. No więc starałam się żyć, ile się dało, ale z czasem problem zaczął się nasilać. Momentem przełomowym była menopauza. Bardzo się męczyłam. Cały czas w torebce wkładki, zapasowa bielizna… - wspomina pani Ania.

W Świdnicy, gdzie mieszkała, nie potrafiono jej pomóc. Trafiła w końcu do prof. Adama Dzikiego, twórcy i kierownik pierwszego w Polsce Centrum Leczenia Chorób Jelita Grubego. Jako jedyny w Polsce wykonuje zabiegi z użyciem neurostymulatora InterStim w leczeniu nietrzymania kału.

Reklama

Jak duży jest problem nietrzymania stolca?

Problem nietrzymania kału dotyczy 2-3 proc. ogółu społeczeństwa, biorąc pod uwagę i bardzo młodych i tych najstarszych. Zdecydowanie więcej pacjentów w tej grupie to osoby starsze. Jak wygląda w Polsce leczenie tego problemu?  

- Kiedy pacjent z nietrzymaniem kału przychodzi do lekarza, powinien mieć wykonane badania, oceniające czynność zwieraczy (manometria), jak również badanie USG transrektalne, które pokazuje, czy mięsień jest uszkodzony, czy ma bliznę. Potem zapada decyzja, czy kwalifikować pacjenta do operacji plastycznej zwieraczy. Tu muszę zaznaczyć, że takie operacje wykonuje się u nas zaledwie w 2-3 ośrodkach.  Leczenie nietrzymania stolca wymaga odpowiedniego szkolenia i doświadczenia – mówi prof. Adam Dziki.

Reklama

Metody leczenia nietrzymania kału

Niestety nietrzymania stolca nie można leczyć farmakologicznie. Jest za to leczenie behawioralne.

- Choremu – za pomocą odpowiedniej aparatury – zaleca się odpowiednie ćwiczenia, które wzmacniają zwieracze odbytu.  Jeśli wszystkie metody zawiodą, to jest jeszcze w zanadrzu sztuczny zwieracz. Minusem tego rozwiązania jest jednak ryzyko infekcji i odrzucenia, bo przecież to ciało obce. Te wszystkie metody, które wymieniłem nie zawsze są skuteczne. I tu jest pole dla terapii InterStim – mówi prof. Adam Dziki.

Neoustymulator w przypadku nietrzymania kału może zmienić życie chorego. Nie każdy jednak nadaje się do operacji.

- Wskazania istnieją, kiedy chory nie trzyma kału, ale również nie przebył jakiegoś urazu, który spowodował przerwanie nerwów sromowych wewnętrznych, bo przy przerwanej drodze nerwowej ta terapia nie zadziała. Ale już przy bliznach można stymulator wszczepiać. To nie jest metoda tak inwazyjna  jak operacja na zwieraczach. Zabieg trwa około pół  godziny, pacjent następnego dnia może iść do domu. Niestety, to dość droga terapia i nie jest refundowana – dodaje prof. Dziki.

Czytaj też: 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Nowe sposoby leczenia
Złamanie nadgarstka – z przemieszczeniem i bez. Rehabilitacja
Złamanie kości w nadgarstku
Fototerapia - co to jest? Wskazania i przeciwwskazania
Kobieta leczy się światłem
Komora hiperbaryczna - wskazania i przeciwwskazania do terapii
Komora hiperbaryczna
Podobne artykuły
Zabieg laparoskopii
Chirurgia laparoskopowa - wady i zalety. Na czym dokładnie polega zabieg laparoskopowy?
Zwapnienie kości barku
Zwapnienie kości – przyczyny, objawy. Co robić?
Rehabilitantka tłumaczy, posługując się modelem układu kostnego człowieka
Osteopatia – co to jest i na czym polega ta metoda terapii?
Chirurgia klatki piersiowej
Co to jest torakochirurgia i w czym się specjalizuje?
Mężczyzna leżący na stole operacyjnym w czasie znieczulenia
Znieczulenie w anestezjologii - rodzaje: miejscowe, ogólne

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaki smak syropu na ból i gorączkę preferuje Twoje dziecko?
Opakowanie produktu Ibufen