NFZ o tym, jak bezpiecznie spędzić urlop w kraju i za granicą

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował na swojej stronie o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne swoje i innych podczas tegorocznych wakacji. 
 

Fundusz przypomina o konieczności zabrania ze sobą na wyjazd EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) lub dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. Informuje także o nowości: inaczej niż do tej pory uprawnieni do świadczeń w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia będą mogli skorzystać z dowolnego punktu nocnej opieki zdrowotnej. Co istotne, świadczenia takie udzielane są bez skierowania i nieodpłatnie, jednak nie wszędzie – w niektórych państwach UE/EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein) konieczne może być pokrycie części kosztów leczenia z własnych środków finansowych. Warto przed wyjazdem potwierdzić te szczegóły.

Co może być groźne?

NFZ pisze także, jak rozpoznać stan nagłego pogorszenia zdrowia u siebie i innych. Wśród objawów mogących sygnalizować poważne zagrożenie zdrowia i życia wymienia:
- zaburzenia lub utratę przytomności;
- nasiloną duszność;
- nagły, ostry ból w klatce piersiowej;
- zaburzenia rytmu serca;
- nagły, ostry ból brzucha;
- wystąpienie masywnego krwotoku;
- uporczywe wymioty (zwłaszcza z domieszką krwi);
- nasilone reakcje uczuleniowe, będące efektem zażycia leku bądź użądlenia/ ukąszenia przez jadowite zwierzęta.

Ponadto NFZ informuje, co robić w przypadku nagłego pogorszenia zdrowia – przede wszystkim, jak prawidłowo zgłosić wypadek dyspozytorowi pogotowia ratunkowego. Jest to o tyle ważne, że wystąpienie któregoś z wyżej wymienionych objawów wymaga podjęcia natychmiastowych czynności ratunkowych i leczenia. Ich zaniechanie lub zbyt późne udzielenie pomocy może skutkować poważnym uszkodzeniem funkcji organizmu lub nawet utratą życia.

Przeczytaj: Porady na letni urlop

Fundusz wymienia też sytuacje, w których korzystanie ze świadczeń szpitalnego oddziału ratunkowego nie jest możliwe – m.in. jest to chęć wypisania recepty na stosowane przewlekle leki oraz zwolnienia lekarskiego.

W sytuacji, gdy przebywając w szpitalu, nie posiadamy aktualnego zaświadczenia potwierdzającego prawo do świadczeń zdrowotnych, mamy – jak przypomina NFZ – na dostarczenie tego dokumentu 30 dni od dnia przyjęcia lub 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku stanu nagłego pogorszenia zdrowia brak tego dokumentu nie może być powodem odmowy udzielenia bezpłatnego świadczenia.

Czytaj: Co zrobić, aby letni urlop przetrwać w zdrowiu

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA