Nie będzie kar dla lekarzy

Protest i naciski lekarzy okazały się skuteczne. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie refundacyjnej. Nie będzie kar dla lekarzy
 

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie refundacyjnej. Projekt trafi teraz do Sejmu, a później do prezydenta. "Dostrzegam pilność tego projektu" - powiedział Bronisław Komorowski.

Co się zmieni?

Nie będzie kar dla lekarzy za przepisanie leku refundowanego osobie nieubezpieczonej. Nie będzie kar za przepisanie leku refundowanego, jeśli nie jest to uzasadnione względami medycznymi. Nie będzie też kar za przepisanie leków niezgodnie z zapisami na liście refundacyjnej.

Jeśli aptekarz będzie uniemożliwiał kontrolę finansów osobom z NFZ, wówczas fundusz będzie mógł zerwać umowę na sprzedaż leków refundowanych z daną apteką. W tym przypadku złagodzono przepisy. Wcześniej zerwanie umowy groziło już za utrudnianie kontroli.

Dodatkowo wprowadzono możliwość objęcia refundacją leku, który ma wskazania do stosowania, dawkowania lub sposobu podawania inne niż jest to określone w jego charakterystyce.

Zdaniem lekarzy, których protest doprowadził do zmian w ustawie refundacyjnej, wcześniejsze przepisy były bardzo restrykcyjne. Według nich, zamiast leczyć musieli zajmować się biurokracją, a każdy błąd w wypełnieniu recepty wiązał się z otrzymaniem kary.

Zobacz: Lekarze biją na alarm. Za dużo paracetamolu

Skuteczny protest

Minister zdrowia przedstawił lekarzom projekt zmian, ale ci nie ustępują. Kontynuują rozpoczęty 10 stycznia „protest pieczątkowy” aż do uchwalenia zmian w ustawie refundacyjnej.

Od początku roku lekarze - m.in. z OZZL i PZ - nie określają na receptach poziomu refundacji leku i stawiają pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Część pacjentów mimo prawa do wykupienia leków ze zniżką musi płacić za nie więcej.

Medme.pl, PAP

Czytaj też: Najsłynniejsi polscy lekarze

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA