Nie lekceważ brania leków!

Starszy niż rok
Lekceważące podejście do brania leków jest w Polsce powszechnie znane. Badania dowodzą, że wielu pacjentów nie wykupuje nawet recepty, którą dostało od lekarza. Inni z kolei kończą terapię po wzięciu jednej lub dwóch tabletek.
 

Tymczasem trzeba sobie jasno powiedzieć, że jeżeli leki naprawdę mają nam pomóc, do tematu ich zażywanie trzeba podejść poważnie, co wcale nie znaczy, że jest to bardzo trudne. Wystarczy, abyśmy nasze lekarstwa brali w ściśle określonych na recepcie dawkach oraz w porach wyznaczonych przez lekarza. Bez tego nie ma co liczyć na poprawę zdrowia - zwłaszcza przy lekach zażywanych na stałe - a dalsze wizyty w gabinecie lekarskim są tylko stratą czasu i pieniędzy, bo jeśli udajemy przed lekarzem, że leki bierzemy regularnie, choć tego wcale nie robimy, utrudniamy mu postawienie właściwej diagnozy oraz prawidłowe odczytanie wyników badań lekarskich.

Sprawdź: Jak bezpiecznie kupować leki przez internet?

Dlaczego trzeba brać leki?

Oto kilka zasad, których przestrzeganie sprawi, że przepisane lekarstwa naprawdę nam pomogą, a ich zażywanie nie będzie na co dzień wielką uciążliwością.

1. Zawsze musisz pamiętać, jakie leki stosujesz i w jakich ilościach.

2. Bezwzględnie poinformuj każdego lekarza do jakiego się udajesz o lekach jakie zażywasz. Nie zapominaj o lekach bez recepty, takich jak syropy, środki przeciwbólowe, suplementy diety, leki ziołowe, nasenne. Koniecznie wspomnij o lekach antydepresyjnych, gdy takie zażywasz. Działanie tych leków może zmieniać obraz wyników badań krwi. Być może nie powinieneś też ich łączyć z lekami, które zamierza przepisać ci lekarz.

3. Nigdy nie przestawaj stosowania leków jakie zapisał ci lekarz, tylko dlatego, że czujesz się już dobrze. Dotyczy to zwłaszcza antybiotyków.

4. Jeśli lek przepisany przez lekarza źle na ciebie działa, czujesz się po nim źle, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

5. W trakcie wizyty porozmawiaj z lekarzem, czego możesz się spodziewać - jakiego samopoczucia, skutków ubocznych - po zażyciu leków.

6. Poinformuj lekarza o ciąży lub o zamiarze zajścia w ciążę.

7. Nie mieszaj leków z alkoholem.

8. Jeśli cena leków jest wysoka, pytaj o tańsze zamienniki.

Zobacz: Jak prawidłowo przechować leki?

Czytaj też: Leki na przeziębienie w czasie ciąży

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA