
Spis treści
grypa,37909.html">Grypa nie jest zwykłym przeziębieniem. U około 6 % chorych ma ciężki przebieg – informują lekarze. Każdego roku w wyniku grypy umiera w Polsce kilkaset osób. NIe wszystkie takie przypadki są nagłaśniane. Gdy mamy typowe objawy: gorączkę, bóle mięśni, ból głowy, dreszcze, należy udać się niezwłocznie do lekarza.
Wirus A/H1N1 mniej groźny od zwykłej grypy?
Wirus A/H1N1 wcale nie jest tak niebezpieczny jak zwykła grypa. Wręcz przeciwnie – jest mniej groźny. Obecnie dostępna szczepionka przeciwko grypie jest skuteczna wobec wirusa A/H1N1. Wprawdzie żadna szczepionka nie chroni przed zakażeniem, to może zapobiec rozwinięciu się choroby (choć także nie w 100 %). Ze względu na możliwe szkodliwe skutki uboczne, nie zaleca się kupowania szczepionek na własną rękę. Lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Kto musi się szczepić?
Szczepić się powinny osoby najbardziej narażone na zachorowania: osoby starsze, dzieci, jak również osoby przebywające w dużych skupiskach ludzkich, np.: personel medyczny, pracownicy supermarketów. Odporność po zaszczepieniu pojawia się dopiero po 2 – 3 tygodniach.
Leki przeciwwirusowe są skuteczne, gdy zostaną podane odpowiednio wcześnie. Dostępne są na receptę, dlatego ważne jest udanie się do lekarza przy pierwszych objawach choroby.
SZO
Zobacz: Grypa - profilaktyka w pigułce
Ocena użytkowników (4.00)
(liczba ocen 15)