Nie lekceważ grypy!

Starszy niż rok
Grypa to nie zwykłe przeziębienie. Co roku umiera na nią kilkaset osób
 

grypa,37909.html">Grypa nie jest zwykłym przeziębieniem. U około 6 % chorych ma ciężki przebieg – informują lekarze. Każdego roku w wyniku grypy umiera w Polsce kilkaset osób. NIe wszystkie takie przypadki są nagłaśniane. Gdy mamy typowe objawy: gorączkę, bóle mięśni, ból głowy, dreszcze, należy udać się niezwłocznie do lekarza.

Wirus A/H1N1 mniej groźny od zwykłej grypy?

Wirus A/H1N1 wcale nie jest tak niebezpieczny jak zwykła grypa. Wręcz przeciwnie – jest mniej groźny. Obecnie dostępna szczepionka przeciwko grypie jest skuteczna wobec wirusa A/H1N1. Wprawdzie żadna szczepionka nie chroni przed zakażeniem, to może zapobiec rozwinięciu się choroby (choć także nie w 100 %). Ze względu na możliwe szkodliwe skutki uboczne, nie zaleca się kupowania szczepionek na własną rękę. Lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Kto musi się szczepić?

Szczepić się powinny osoby najbardziej narażone na zachorowania: osoby starsze, dzieci, jak również osoby przebywające w dużych skupiskach ludzkich, np.: personel medyczny, pracownicy supermarketów. Odporność po zaszczepieniu pojawia się dopiero po 2 – 3 tygodniach.
Leki przeciwwirusowe są skuteczne, gdy zostaną podane odpowiednio wcześnie. Dostępne są na receptę, dlatego ważne jest udanie się do lekarza przy pierwszych objawach choroby.

SZO

Zobacz: Grypa - profilaktyka w pigułce

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Kiedy najczęściej odczuwasz ból gardła?

  Najczęściej rano

  Tylko wieczorem

  Po wypiciu zimnego napoju

  W pomieszczeniach klimatyzowanych

  Przy zmianie klimatu

  Tylko przy infekcjach gardła

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA