Nie masz czasu na sen? Wyśpij się na zapas

Starszy niż rok
Czy można żyć nie śpiąc, a czas „tracony” na sen spożytkować w inny sposób? Czy możliwe jest skrócenie snu i do jakich wartości jest to osiągalne? Ile tak naprawdę powinniśmy spać? Skąd bierze się sen i po co nam on? W nowym cyklu próbujmy zrozumieć istotę procesu, któremu w czasie trwania naszego życia poświęcamy około… 25 lat! Dziś zastanawiamy się, czy można się wyspać „na zapas” albo odespać zarwane noce.

Jedynie w bajkach i opowieściach naszych babć pojawiają się postacie, które mogą żyć bez snu. Normalne funkcjonowanie nie jest możliwe bez poświęcania na sen dostatecznej liczby godzin. Zapotrzebowanie na sen u człowieka zmienia się wraz z dorastaniem.

Czytaj także: Znaczenie snu dla człowieka

Noworodki przesypiają w kilku etapach nawet po 18, 19 godzin na dobę, niemowlęta już 15, 16, a osoby dorosłe średnio 7, 8 godzin na dobę.

Sen na zapas

Czy można się wyspać „na zapas” albo odespać zarwane noce? Niestety, odpowiedź jest przecząca. Badania wykazały, że powrót do normalnego funkcjonowania po wielu nieprzespanych nocach jest długi i nie przekłada się na liczbę godzin zaniedbanego snu. U osób, które w trakcie badań nie spały 48 do 72 godzin, następczy sen był jedynie o dwie, trzy godziny dłuższy od przeciętnego, charakterystycznego dla danej osoby. Osoby te jednak nie od razu funkcjonowały prawidłowo, tak jak po normalnych charakterystycznych dla nich okresach snu.

Skąd nasz mózg wie, że należy iść spać?

Fakty te są niezwykle istotne dla osób pracujących w zmianowym trybie zatrudnienia. Jest to bardzo obciążający dla organizmu styl życia i wykazano częstsze niż u osób pracujących na jedną zmianę występowanie zaburzeń nastroju a nawet ostrych incydentów sercowych.

Czytaj także: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy zakupie których produktów wybierasz opcję dostawy do domu?

  Produkty spożywcze (zdrową żywność, codzienne zakupy)

  Ubrania (ze sklepów internetowych lub aukcji)

  Kosmetyki (z internetowych drogerii)

  Książki, płyty, bilety (związane z życiem kulturalnym)

  Produkty, o które wstydzę się poprosić będąc w sklepie (np. środki chłonne)

Patronem sondy jest HARTMANN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA