Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Nie masz pomysłu na prezent na 50. i 60. urodziny?

Chciałbyś podarować coś wyjątkowego mamie, babci, tacie lub dziadkowi, ale nie masz pomysłu na prezent? Podpowiadamy, jaki prezent na 50. i 60. urodziny można kupić najbliższym.
Wręczanie prezentów
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Prezent na 50. i 60. urodziny

Szukając prezentu na 50. lub 60. urodziny, nie trzeba się wykosztować, żeby podarować bliskiej osobie coś cennego. Jedną z najcenniejszych rzeczy na świecie jest zdrowie. Nie bez powodu właśnie zdrowie jest zwykle na pierwszym miejscu w życzeniach, jakie składamy jubilatom.

Przekonanie, że zdrowia nie można nikomu podarować nie jest do końca słuszne. Możemy bowiem urodzinowym upominkiem zmobilizować bliską nam osobę do większej dbałości o własne zdrowie. Takich prozdrowotnych prezentów możemy znaleźć całe mnóstwo. Począwszy od urządzeń, dzięki którym można monitorować stan zdrowia, poprzez badania diagnostyczne, na sprzęcie sportowym. Podpowiadamy, jaki prezent można sprawić babci, dziadkowi, mamie lub tacie.

Reklama

Prezent dla babci

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że 85 proc. osób w wieku 60-69 ma długotrwałe problemy zdrowotne, a wśród osób najstarszych choruje ponad 90 proc. Z kolei CBOS informuje, że kobiety częściej niż mężczyźni sygnalizują występowanie u siebie chorób przewlekłych oraz długotrwałych problemów ze zdrowiem (44 do 26 proc.). Najczęstszymi dolegliwościami zdrowotnymi naszych babć są: ból pleców (28 proc.) i nadciśnienie tętnicze (25 proc.). Dlatego babci, która na co dzień bardziej troszczy się o rodzinę niż o własne zdrowie, warto sprezentować kijki do nordic walking.

Nordic walking to sport wprost idealny dla seniorów. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz nie jest zbyt obciążający. Uprawiany regularnie poprawia wydolność organizmu, koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie oraz poprawia równowagę. Co bardzo istotne, nordic walking pomoże rozluźnić mięśnie barków i karku, dzięki czemu babcia będzie mniej skarżyć się na bóle pleców.

Reklama

Prezent dla dziadka

Z danych przedstawionych przez CBOS jasno wynika, że do osób dbających o zdrowie częściej zaliczają się kobiety niż mężczyźni. Dlatego w dniu urodzin warto zaangażować dziadka w działania na rzecz własnego zdrowia i sprezentować mu ciśnieniomierz lub inny sprzęt medyczny domowego użytku.

Ciekawą propozycją na prezent dla dziadka jest nowoczesny ciśnieniomierz, który mierzy ciśnienie krwi dwiema metodami – osłuchową i oscylometryczną. Urządzenie ma wbudowany mikrofon, który rejestruje dźwięki serca. Ciśnieniomierz jest w stanie poprawnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi u osób z zaburzeniami rytmu serca, czego nie potrafią ciśnieniomierze wykorzystujące jedynie metodę oscylometryczną.

Reklama

Prezent na urodziny dla mamy

Poszukując prezentu dla mamy, także warto zorientować się, co oferuje rynek medyczny. Coraz częściej mówi się o tym, że kobiety są tak skupione na życiu rodzinnym i zawodowym, że bagatelizują niepokojące sygnały, jakie wysyła im organizm. Szacuje się, że nawet 25 procent kobiet mieszkających w Europie ma anemię, a jej objawy często są mylone z przepracowaniem. Niewiele pań zdaje się sprawę z tego, że nieleczona anemia prowadzi do zaburzeń neurologicznych, arytmii serca czy problemów związanych z przewodem pokarmowych. W skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci. Oryginalnym pomysłem na prezent dla zapracowanej mamy jest domowy test diagnostyczny na niedobór żelaza. Do wykonania testu potrzebna jest jedynie kropla krwi z palca. Przeprowadzenie badania zajmie około 10 minut.

Reklama

Pomysł na prezent dla taty

Ciekawą propozycją prezentu na urodziny dla taty jest zafundowanie mu karnetu na basen lub na inne zajęcia sportowe. Często sami nie potrafimy zmobilizować się do tego, aby zapisać się na zajęcia sportowe.

Najtrudniej jest wykonać pierwszy krok. Karnet w prezencie od dziecka z pewnością zmobilizuje rodzica do skorzystania z opłaconych zajęć, a być może zaowocuje kupnem karnetu na cały rok. Innym pomysłem na prezent dla taty jest zakup nowoczesnego ciśnieniomierza. Pamiętajmy, że nadciśnienie tętnicze jest obecnie jednym z głównych problemów zdrowotnych, ekonomicznych i społecznych na świecie. Za wysokie ciśnienie krwi ma ponad miliard osób powyżej 25 roku życia, a powikłania tej choroby są przyczyną prawie 15 procent wszystkich zgonów. Ciśnieniomierzem odpowiednim dla taty będzie urządzenie 2 w 1, które nie tylko mierzy ciśnienie tętnicze krwi, ale także wykonuje badania EKG. W 30 sekund przeprowadzi badanie i w przystępy sposób przekaże jego wynik. Taki ciśnieniomierz jest w stanie wykryć różne arytmie serca, między innymi migotanie przedsionków, które jest jedną z głównych przyczyn udaru mózgu.

Czytaj:

Bibliografia

  • CBOS, Zdrowie i prozdrowotne zachowania Polaków, Komunikat z badań nr 138/2016, Warszawa październik 2016
  • GUS, Zdrowie i zachowanie zdrowotne mieszkańców Polski w świetle Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) 2014 r., Warszawa, 1 grudnia 2015 r.
  • Aleksandra Baszczuk, Zygmunt Kopczyński, Katarzyna Musialik, Rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego na świecie i w Polsce, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2014, tom 5, nr 4, 141–147
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ile promili po piwie?
Hermafrodyta - co to jest obojnactwo? Narządy płciowe
Kobieta z przyklejonym plastrem na podbrzuszu
Podobne artykuły
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!