Nie możemy wychować kulinarnych ignorantów

Starszy niż rok
Grzegorz Łapanowski, zawodowy kucharz, jest autorem projektu edukacyjnego „Szkoła na widelcu”, skierowanego do szkół i przedszkoli, którego celem jest podniesienie jakości odżywiania w państwowych placówkach żywienia zbiorowego. Dla twórcy tego pomysłu pod pojęciem "kuchnia" kryje się coś więcej niż tylko gotowanie.

„Szkoła na widelcu” to fundacja, która postawiła sobie za cel przekazywanie dzieciom wiedzy o dobrym jedzeniu. Grzegorz Łapanowski pracuje ze szkołami, nauczycielami oraz paniami kucharkami. „Uważam, że w szkołach dzieci powinny uczyć się gotować i zdobywać wiedzę, jak zdrowo jeść. Powinny też mieć dostęp do zdrowego jedzenia w stołówkach szkolnych i sklepikach” – mówi Łapanowski, który regularnie prowadząc warsztaty kulinarne z dziećmi przekonał się, że o zdrowym jedzeniu najłatwiej uczyć przez praktykę.

Wiedza kulinarna wzbogaca

„Jeśli chcemy, aby nasze dziecko zdrowo jadło, to musi najpierw poznać zdrowe produkty. Jeśli chcemy, aby jadło pomidory, to najlepiej zacznijmy od nauki przygotowania smacznej sałatki z pomidorów lub zupy pomidorowej. W trakcie naszych warsztatów dzieci dowiadują się, że są kraje, gdzie zupę pomidorową jada się na zimo – gazpacho, albo na gorąco, ale inaczej przygotowaną niż w Polsce, np. włoska papa pomodoro. Wydaje się, że pomidorówka jest bardzo polską zupą, a okazuje się, że od stuleci jadana jest w wielu miejscach na świecie. Za jedzeniem stoi historia, geografia, kultura, a także wiedza o religii” – mówi Łapanowski. Jego zdaniem poznawanie jedzenia i potraw to świetny sposób na pozyskiwanie wiedzy o otaczającym nas świecie. Małe dzieci poznają zapachy, kształty, barwy, a dla starszych przygotowanie posiłku to cała logistyka, zarządzanie.

Co dzieci wiedzą o zdrowym jedzeniu?

Jak wskazują badania, kondycja zdrowotna dzieci i młodzieży w Polsce jest kiepska. Wiedza na temat zdrowego jedzenie także. Niestety, tak w Polsce, jak i na całym świecie, mówi się o epidemii otyłości u dzieci. Dlatego właśnie tak ważna w „Szkole na widelcu” jest nauka zdrowego podejścia do jedzenia. „Wierzę, że w najbliższych latach Polska, śladem innych krajów europejskich, np. Wielkiej Brytanii, stworzy duże projekty rządowe na rzecz walki z otyłością u dzieci i młodzieży – mówi Łapanowski. - Nie możemy wychować pokolenia ignorantów kulinarnych. Warto uczyć dzieci, aby dobrze gotowały, po to, abyśmy my na emeryturze mogli dobrze jeść. Jeśli będziemy promowali u młodych ludzi nawyki zdrowego jedzenia, to wychowamy pokolenie smakoszy. W Stanach Zjednoczonych rośnie całe pokolenie kulinarnych analfabetów i to ma swoje konsekwencje - zdrowotne i finansowe. A przecież jedzenie jest naprawdę ważne, wpływa nawet na nastrój i atmosferę przy stole. Jak siedzimy przy stole ze znajomymi i jest niedobre jedzenie, to niestety, nie ma o czym gadać. Najchętniej człowiek by wstał i wyszedł”.

Zobacz: Niezdrowe produkty, o których myślałeś, że są zdrowe

Zachęcić dziecko do gotowania

Podczas warsztatów Łapanowskiego teoria zajmuje od 5 do 15 minut. Reszta to zajęcia praktyczne, które dzieci uwielbiają. „Największą frajdą jest nauka gotowania. Tu, w zależności od wieku, dzieci mają pole do popisu. Te mniejsze mogą mieszać, trzeć, rwać, formować, a starsze – kroją, smażą, gotują. Ta praktyczna część, która sprawia im prawdziwą radość, może trwać nawet pół godziny” – opowiada Łapanowski. Twierdzi, że na dzieci bardzo działa poczucie misji, gdy samodzielnie wykonają jakąś potrawę. Zawsze traktują to jako wyraz zaufania do nich, że mogą robić coś wyjątkowo ważnego. Poza tym uczą się od  dorosłych, że przygotowywanie posiłków i możliwość poznawania nowych przepisów to prawdziwa przyjemność.

Zobacz: Gdzie i jak nauczyć się gotować?

Nie tylko słodycze

Grzegorz Łapanowski uważa, ze dzieci uwielbiają słodycze, ale nie znaczy to wcale, że nie lubią warzyw i owoców. Raczej rzadko mają szansę, aby je dobrze poznać. Z przyjemnością uczą się, że owoc ma pestkę, do czego ona służy, jak zbudowana jest roślina. Podczas warsztatów kulinarnych można ciekawie opowiedzieć o życiu rośliny, a podstawą sukcesu jest, aby dzieciom wiedzę przekazywać z sposób atrakcyjny.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często pijesz kawę?

  wcale

  raz na kilka dni

  codziennie

  2-3 dziennie

  więcej niż 3 dziennie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA