Nie pij i nie martw się rakiem piersi

Regularne picie nawet małych ilości alkoholu może spowodować wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi
 

Badania opublikowane w Dzienniku Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego sugerują, że występuje duży związek pomiędzy piciem od trzech do sześciu kieliszków wina tygodniowo a wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi o 15 proc.

Z badań, w których w ciągu 28 lat wzięło udział aż 105 986 osób, wynika, że nawet wśród mało pijących osób zauważono „mały”* wzrost zachorowań. Eksperci twierdzą jednak stanowczo: zmniejszenie dawek spożywanego alkoholu zmniejszy ryzyko zachorowania na raka piersi! Jednocześnie naukowcy mówią, że nie sprawdzono jeszcze dokładnie, jaki wpływ na nasze zdrowie ma spożywanie małych dawek alkoholu.

Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?

Badanie i liczby

Wśród przebadanych kobiet, które nigdy nie piły alkoholu, odnotowano 281 przypadków zachorowań na raka piersi na 100 tys. kobiet (w ciągu jednego roku). Liczby te zmieniają się znacznie w grupie badanych kobiet, które piją od 3 do 6 kieliszków wina tygodniowo. Odnotowano tu skok do 333 przypadków zachorowań na 100 tys. kobiet. Jeszcze gorzej sprawy mają się w grupie kobiet, które piją ponad 19 kieliszków tygodniowo. Tu liczba zachorowań wzrasta aż do 413 na 100 tys. kobiet.

„Mały”*

Doktor Wendy Chen, jedna z naukowców badających problem zachorowań na raka piersi, powiedziała: „Zauważyliśmy wzrost ryzyka zachorowalności wśród rzadko spożywających alkohol, ale to ryzyko i tak jest dość małe.”

Z kolei doktor Rachel Grieg - zaangażowana w kampanię edukacyjną o raku piersi „Breakthrough Breast Cancer” w Wielkiej Brytanii (http://www.breakthrough.org.uk/) - powiedziała: „Te badania dodają wagi informacjom, które już mamy; czyli, że regularne picie alkoholu może spowodować wzrost ryzyka zachorowania i rozwoju raka piersi. Wiemy, że ograniczanie ilości spożywanego alkoholu może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby, podobnie jak utrzymywanie prawidłowej wagi ciała oraz aktywność fizyczna.”

Ruszaj się!

Sarah Williams, rzecznik prasowy badań nad rakiem piersi, potwierdziła słowa doktor Grieg i podkreśliła wagę prowadzenia zdrowego stylu życia: „Te badania dały nam silne dowody, że picie nawet małych ilości alkoholu może spowodować wzrost zachorowań. Picie małych ilości alkoholu zmniejsza ryzyko rozwoju choroby – tak samo jak utrzymywanie dobrej wagi i aktywność fizyczna.  Zdrowy styl życia nie jest gwarantem na uniknięcie zachorowania na raka piersi, ale pomaga zwiększyć przewagę na nasza korzyść.”

Mammograf twoim przyjacielem

Z rakiem piersi nie ma przelewek. Możesz badać się sama w domu, według wskazówek lekarza. Zawsze gdy zauważysz coś niepokojącego udaj się na mammografię. Nawet jeśli wszystko jest porządku, powinnaś ją robić co roku. Przeprowadzanie badań mammograficznych raz na rok zaleca się już kobietom, które skończyły 25 rok życia. Jeżeli skończyłaś 50 rok życia i jeszcze takiego badania nie wykonałaś, wybierz się do lekarza jak najszybciej. Ryzyko zachorowania w tym wieku bardzo wzrasta.

Pamiętaj, że rak piersi wykryty szybko (we wczesnej fazie można go wykryć tylko dzięki mammografii) można całkowicie wyleczyć oszczędzając piersi i węzły chłonne.

Wśród różnych rodzajów nowotworów, na jakie chorują kobiety, rak piersi jest najczęściej występującym. W Polsce liczba zachorowań - jak w wielu krajach szybko rozwijających się – stale wzrasta! Według statystyk, co 16 kobieta w Polsce zachoruje na tę chorobę! Dlatego nie zwlekaj. Idź przebadać się już dziś.

Przydatne adresy dla każdej kobiety:

  1. www.rakpiersi.pl (http://www.rakpiersi.pl/)
  2. www.rakpiersi.edu.pl (http://www.rakpiersi.edu.pl/)
  3. www.mamografia.com.pl (http://www.mamografia.com.pl/)

źródło: Breakthrough Breast Cancer”

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA