Nie rozpoznajesz zapachów? Możesz być psychopatą

Związek między słabym węchem a skłonnościami psychopatycznymi odkryli naukowcy z Uniwersytetu Macquarie w Australii. W najnowszym numerze „Chemosensory Perception" przekonują, że obie dysfunkcje wynikają z uszkodzenia przedniej części mózgu.
 

Naukowcy Mehmet Mahmut i Richard Stevenson przeprowadzili badania na grupie 79 osób bez przeszłości kryminalnej. Okazało się, że ludzie o niskim poziomie empatii, manipulujący innymi, bezwzględni i nieprzewidywalni mieli poważny problem z rozróżnianiem zapachów.

Zobacz: Terapia zapachem jako metoda leczenia autyzmu

Zapach w typ osobowości

Mahmut i Stevenson uważają, że w obu przypadkach chodzi o dysfunkcję przedniej części mózgu odpowiadającej m.in. za rozpoznawanie emocji innych ludzi. Z badań wynika, że zarówno psychopaci, jak i osoby, u których ta część mózgu została uszkodzona, mają problemy z rozpoznawaniem dźwięków kojarzonych ze strachem czy płaczem. Uszkodzenie płata czołowego jest odpowiedzialne także za problemy z identyfikacją zapachów.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki przeprowadzonym testom wiedzę tę będzie można wykorzystać w praktyce. Osoby, które nie kontrolują impulsów, nie rozpoznają emocji u innych i zachowują się aspołecznie, nie mają także problemu z kłamstwem i z łatwością manipulują innymi - dzięki temu oszukują podczas testów i wpływają na ich wynik. Jeśli jednak osoby te zostałyby poproszone o określenie zapachów, jakie im zostaną przedstawione, prawdopodobieństwo kłamstwa byłoby niemal zerowe. Trudno bowiem w tym przypadku cokolwiek udawać.

Czytaj: Co oznacza nieprzyjemny zapach z ust

Zobacz: Jak można leczyć za pomocą koloru?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA