Nowy sklep

już ON-LINE

Nie wstydź się swoich stóp! Jak dbać o stopy latem?

Stopy wymagają latem szczególnej pielęgnacji. Nieodpowiednie obuwie oraz wysoka temperatura sprzyjają poceniu się stóp, rogowaceniu naskórka oraz grzybicom. Jak odpowiednio o nie zadbać?
 Skóra stóp ulega bardzo mocnemu przesuszeniu. Szybko rogowacieje oraz twardnieje. Do często występujących niedogodności zalicza się odciski i nagniotki, pękające pięty oraz nadmierne pocenie.

Problem szorstkiego i pełnego pęknięć naskórka najczęściej się bagatelizuje. Do momentu, gdy przychodzi lato. Wówczas, zamiast założyć przewiewne, wygodne dla stóp obuwie, chowamy je w pełnych butach oraz skarpetkach. A wystarczy przestrzegać kilku wskazówek, by stopy były piękne i zdrowe.

Odpowiednie obuwie

Latem stopy nie znoszą ciepłego obuwia. Najlepsze dla nich są sandały lub lekkie klapki, które pozwalają im oddychać. Stopy bardzo szybko się pocą, co sprzyja rozmnażaniu się bakterii. Dlatego lepiej zrezygnować z pełnych butów na rzecz tych przewiewnych.

Obuwie powinno być często zmieniane. Jeśli istnieje taka możliwość, noś ze sobą drugą parę, którą zmienisz w pracy. Buty oraz skarpetki powinny być wykonane z „oddychających” materiałów, takich jak len, bawełna, skóra.

Noś niskie, szerokie obuwie. Wysoki obcas oraz wąski nosek sprawiają, że stopa jest ściśnięta, nie może oddychać oraz szybko się poci. Można tym doprowadzić do odcisków oraz nagniotków.

Unikaj klapek oraz japonek wykonanych z pianki. Bardzo łatwo rozwijają się w nich bakterie. Bezpieczniejsze dla stóp będą klapki wykonane z gumy, które można szybko wypłukać oraz wysuszyć.

Antyperspiranty i kremy

Jeśli decydujemy się na pełne obuwie, musimy pamiętać, by posypywać wnętrze butów talkiem, który świetnie wchłania wilgoć.

Jeśli stopy bardzo mocno się pocą, można wkładać do obuwia specjalne saszetki – filtry do obuwia. Warto też regularnie stosować antyperspiranty oraz kremy do stóp, które hamują wydzielanie potu.

Stópki terapeutyczne

By zapobiec otarciom oraz zmniejszyć wydzielanie potu, używaj specjalnych stópek terapeutycznych, które mają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Pozwalają utrzymać stałą temperaturę stóp bez względu na porę roku.

Nawilżanie i kąpiele

Codziennie rano stopy powinny otrzymać odpowiednią dawkę tłustego kremu, wieczorem natomiast można zrobić im kąpiel z dodatkiem naparu z ziół (kory dębu, szałwii), soli do kąpieli lub oliwy z oliwek. Do mycia użyj peelingu oraz tarki do pięt (nie pumeksu, ponieważ gromadzi w sobie bakterie!). Po wymoczeniu wysmaruj je kremem i załóż bawełniane skarpetki.

Po kąpieli pamiętaj, by wycierać do sucha przestrzeni między palcami. Lubią gromadzić się tam bakterie. Podobnie z kremem – jeśli będzie go za dużo, nie wcieraj go między palce.

Gdy stopy są opuchnięte po całym dniu spędzonym w obuwiu, można wymoczyć je w letniej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli, a następnie wmasować w nie odpowiednie kremy kojące (na przykład z dodatkiem mentolu).

Jeśli tylko masz okazję, chodź boso. Spacer po trawie, piasku, w wodzie – to naturalny masaż, który odpręża stopy, poprawiając krążenie oraz elastyczność skóry.

Czytaj też: Przyczyny bólu stóp

Zobacz: Ostroga piętowa - objawy, przyczyny, leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)