Nie zwlekaj z leczeniem chorych stawów!

Starszy niż rok
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest jednym z najczęstszych schorzeń reumatycznych i stanowi poważny problem zarówno medyczny jak i społeczno-ekonomiczny.

Dotyczy on ponad 21 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce na RZS choruje ok. 400 tys. osób. W wielu przypadkach choroba prowadzi do inwalidztwa, a niekiedy nawet do śmierci. 

7 rzeczy, które ułatwią Ci życie z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Czym jest RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą całego organizmu, która przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. RZS należy do grupy chorób zwanych autoimmunologicznymi, w których organizm z nieznanych przyczyn zwraca się przeciwko własnym tkankom.

- W rezultacie tego „ataku” układu immunologicznego na własne tkanki, u chorych z RZS dochodzi do przewlekłego procesu zapalnego w stawach, co doprowadza do ich nieodwracalnego zniszczenia - twierdzi prof. Witold Tłustochowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Procesy zapalne mogą również obejmować takie narządy jak nerki, płuca, wątroba.

Pokutuje wciąż przekonanie, że reumatoidalne zapalenie stawów, podobnie jak inne schorzenia reumatyczne, jest chorobą osób starszych (sprzyja temu też wcześniejsza nazwa schorzenia – gościec przewlekły postępujący), a tymczasem choroba najczęściej dotyczy osób młodych, w wieku 30-40 lat

Ocenia się, że reumatoidalne zapalenie stawów dotyczy 1 proc. społeczeństwa - uważa Justyna Kozakowska, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki łącznej „3majmy się razem”. Oznacza to, że w Polsce choroba doprowadzi do niepełnosprawności, utraty możliwości samodzielnego życia i utrzymania 400 tys. osób. 2/3 z nich to kobiety.

Objawy i skutki RZS

Objawy charakterystyczne dla choroby to bardzo silny ból stawów, sztywność i obrzęki, które uniemożliwiają wykonywanie nawet najprostszych czynności takich jak mycie, ubieranie, swobodne poruszanie się. 

Kiedy pacjent odczuwa uporczywy ból w jednym stawie, najczęściej w nocy, i niemożliwość ruszania nim, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza – radzi prof. Witold Tłustochowicz.

W wyniku przewlekłego procesu zapalnego dochodzi do nieodwracalnych zniszczeń stawów, które ulegają deformacji i trwałemu unieruchomieniu. W ponad 50 proc. przypadków pacjenci tracą nie tylko możliwość aktywności zawodowej, ale także zdolność do samodzielnego funkcjonowania.

Upośledzona sprawność fizyczna pojawia się wcześnie - w ciągu dwóch pierwszych lat choroby. Po 10-12 latach ponad 80 proc. pacjentów ma oznaki uszkodzeń i niestabilności stawów. Ocenia się, że w Polsce już po 2 latach od rozpoznania co 3 pacjent nie jest zdolny do pracy. Przeciętna oczekiwana długość życia osoby z RZS jest krótsza o 3-7 lat, a pacjenci z ciężkim reumatoidalnym zapaleniem stawów mogą żyć krócej nawet o 10-15 lat.

Sprawdź też: Jak diagnozowane jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)?

Leczenie

U chorych na RZS układ immunologiczny organizmu  nieprawidłowo rozpoznaje własne tkanki jako obce. Skuteczne leczenie wymaga więc ingerencji w układ odpornościowy chorego. Ingerować należy w taki sposób, by ograniczyć jedynie jeden aspekt jego działania, tzn. uszkadzanie własnych tkanek, a jednocześnie nie zaburzyć jego zdolności walki z groźnymi infekcjami.

- Najważniejszym celem leczenia RZS jest uzyskanie i utrzymanie pacjenta w  okresie remisji - uważa prof. Tłustochowicz. Leki stosowane w tej chorobie można podzielić na dwie grupy: leki zmniejszające objawy choroby, tj. ból i obrzęk  stawów, oraz leki, które spowolniają procesy niszczące stawy (tzw. Leki Modyfikujące Przebieg Choroby – LMPCh, w tym leki biologiczne).

 Wybór odpowiedniego leczenia jest w każdym przypadku indywidualny dla danego pacjenta. W celu osiągnięcia zamierzonego efektu często trzeba stosować kilka leków jednocześnie, zdarza się również, że po jakimś czasie stosowane leczenie danym lekiem przestaje być skuteczne.

Ogromną rolę w leczeniu odgrywa również czas rozpoczęcia odpowiedniego leczenia, ponieważ w przypadku agresywnej postaci choroby w bardzo krótkim czasie dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia stawów. Dlatego czas od rozpoznania choroby do podjęcia odpowiedniego leczenia, które może zapobiec wystąpieniu inwalidztwa chorego, powinien być jak najkrótszy (nie dłuższy niż 3 miesiące). Każdy miesiąc opóźnienia leczenia oznacza większe uszkodzenia stawów i większe ryzyko niepełnosprawności. Czytaj więcej: Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów

Nadzieja w lekach biologicznych

Jeszcze do niedawna możliwości leczenia RZS były ograniczone. Dotychczas stosowane leki nie zapewniały skutecznego leczenia u wielu chorych, co wiązało się z nieodwracalnym zniszczeniem stawów i trwałym kalectwem chorego nawet w wieku 30-40 lat.

Przełomem w leczeniu tej groźnej choroby było wprowadzenie przed dziesięciu laty leków biologicznych, działających bezpośrednio na układ immunologiczny i osłabiających jego agresywne działanie na własne tkanki. Leki te wykazują wysoką skuteczność kliniczną i w odróżnieniu od wcześniej  stosowanych hamują proces niszczenia stawów.

Mimo obiecujących wyników stosowania leków biologicznych, istnieje nadal potrzeba poszukiwania kolejnych medykamentów na RZS, o jeszcze większej skuteczności zarówno w łagodzeniu objawów klinicznych choroby, jak również w hamowaniu procesu niszczenia stawów. Obecnie trwają prace nad kilkunastoma nowymi cząsteczkami.

Zobacz także: Dysplazja stawu biodrowego

Kampania informacyjna

Jesienią 2008 roku zapoczątkowana została kampania społeczna „Chwytaj każdy dzień”. Jej celem jest popularyzacja wiedzy na temat reumatoidalnego zapalenia stawów, a zwłaszcza jego objawów, przebiegu, następstw i skutecznych metod leczenia.

Kampania ma także zwrócić uwagę na konieczność wczesnej diagnostyki i szybkiego podjęcia leczenia. Tylko natychmiastowe działanie może skutecznie chronić przed konsekwencjami choroby i dlatego jest jedyną szansą dla chorych. Największy ubytek sprawności odnotowuje się bowiem w ciągu dwóch pierwszych lat od rozpoznania choroby.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy wyborze suplementów diety sprawdzam:

  Skład

  Markę produktu

  Opinie o produkcie 

  Cenę 

  Czas na jaki wystarczy opakowanie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA