Niedoczynność tarczycy - sprawdź przyczyny i objawy

Autor

Marta Roszkowska

Międzynarodowy Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy w tym roku koncentrował się na niedoczynności tarczycy – bardzo częstej chorobie tego gruczołu, która 10 razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.
 

Gruczoł tarczowy to niewielki narząd w kształcie motyla, położony u podstawy szyi, tuż poniżej jabłka Adama. Wytwarza hormony tarczycy T4 (tyroksynę) i T3 (trójjodotyroninę), poprzez ich wydzielanie kierując metabolizmem wszystkich komórek organizmu. Innymi słowy, reguluje tempo, w jakim te komórki pracują.

Zobacz też: Choroba Raynauda

Niedobór hormonów - spowolnienie pracy komórek

Gdy produkowanych jest za mało hormonów tarczycy - stan zwany niedoczynnością tarczycy - czynności komórek i narządów organizmu, np. serca czy jelit, ulegają spowolnieniu. Niedoczynności tarczycy zwykle towarzyszy zespół następujących objawów:
- zmęczenie/senność
- bóle mięśni lub stawów
- zwiększenie masy ciała pomimo odpowiedniego stylu życia (racjonalna dieta i wysiłek fizyczny)
- zaparcia
- zaburzenia miesiączkowania i/lub problemy z płodnością
- cienkie, łamliwe włosy lub paznokcie i/lub sucha, łuszcząca się skóra
- obrzęk na twarzy
- zmniejszone libido

Niezmiernie ważne jest, aby niedoczynność tarczycy została wcześnie wykryta, ponieważ nieleczona może spowodować m.in. choroby serca, depresję i zaburzenia lękowe, infekcje i zwiększone ryzyko nawracających poronień i niepłodności. W skrajnych przypadkach zlekceważona niedoczynność tarczycy może doprowadzić do śpiączki, a nawet do zgonu.

Czytaj też: Choroba Gravesa-Basedowa

Niespecyficzne objawy choroby

Rozpoznanie objawów niedoczynności tarczycy jest trudne, gdyż często rozwijają się stopniowo i są mało specyficzne lub naśladują objawy innych chorób. Łatwo też je zlekceważyć, nie traktując ich jako objawów chorobowych lub traktując je jako objawy innej choroby lub czynnik związany ze stylem życia. Na przykład wiele osób przybiera z wiekiem na wadze i zwykle przypisuje to takim czynnikom, jak zmniejszenie aktywności fizycznej lub zwiększenie spożycia kalorii. Niewiele z nich zakłada, że może to być objaw choroby tarczycy. Często dopiero połączenie kilku objawów, np. przybieranie na wadze bez wyraźnej przyczyny i szybsze męczenie się bez wyraźnej przyczyny, prowadzi do postawienia właściwej diagnozy.

Czytaj też: Jakie są objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy?

Kto jest zagrożony niedoczynnością tarczycy?

Niedoczynność tarczycy 10 razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Są też pewne okresy życia kobiety, kiedy jest ona bardziej podatna na zachorowanie. Szacuje się, że niedoczynność tarczycy występuje u około 5% kobiet w ciąży. Ponadto u 7% młodych matek problemy z tarczycą mogą wystąpić w pierwszym roku po urodzeniu dziecka. Kobiety w wieku menopauzalnym zgłaszające takie objawy, jak zmęczenie, zaburzenia miesiączkowania i zaburzenia snu, mogą mieć nierozpoznaną niedoczynność tarczycy. Ryzyko niedoczynności tarczycy zwiększają czynniki takie jak:
- choroby tarczycy w wywiadzie rodzinnym
- wole
- choroby autoimmunologiczne
- wcześniejsze napromienianie głowy i szyi lub operacja tarczycy jako leczenie nadczynności lub raka tarczycy
- niektóre leki, np. lit
- dieta o zbyt małej zawartości jodu

Zobacz: Tarczyca i jej schorzenia

Choroba u kobiet ciężarnych

Niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży może być bardzo groźna i prowadzić do poronienia, gorszego rozwoju dziecka w łonie matki, przedwczesnego porodu i wysokiego ciśnienia krwi u matki. Specjaliści zalecają, aby z uwagi na zagrożenia związane z niewykrytą niedoczynnością tarczycy u wszystkich kobiet w ciąży wykonywać przesiewowe badanie tarczycy w 9. tygodniu ciąży lub podczas pierwszej wizyty lekarskiej.

Sprawdź: Dieta przy niedoczynności tarczycy. Co warto jeść?

Zobacz też: Scyntygrafia tarczycy - na czym polega badanie? Wyniki i diagnoza

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA