Nowy sklep

już ON-LINE

Nieinwazyjne metody wspomagania oddechu u dzieci z SMA

Gdy – mimo opieki i rehabilitacji mięśnie oddechowe staną się na tyle słabe, że niemożliwe będzie samodzielne oddychanie – chorzy na SMA potrzebują pomocy w oddychaniu. Jakie są nieinwazyjne metody wspomagania oddechu u dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni?
 

Odpowiednie leczenie zakażeń układu oddechowego, rehabilitacja oddechowa oraz zabiegi mające na celu opóźnienie pojawienia się deformacji klatki piersiowej oraz skrzywienia kręgosłupa mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu jak najlepszego stanu zdrowia dziecka chorego na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Zaburzony odruch kaszlu, hipowentylacja podczas snu, niewystarczające oczyszczanie dróg oddechowych – wszystko to powoduje, że chorzy z rdzeniowym zanikiem mięśni są bardzo podatni na zakażenia układu oddechowego.

Czytaj też: Stwardnienie zanikowe boczne - przyczyny, objawy, leczenie

Metody leczenia SMA

Powszechne staje się stosowanie pulsoksymetru w celu oceny stopnia nasilenia niewydolności oddechowej w sposób ciągły oraz tlenoterapia podczas zakażenia dróg oddechowych oraz akcji reanimacyjnej. Niestety postępujący charakter schorzenia powoduje, że nawet przy doskonałej opiece i rehabilitacji może przyjść czas, że mięśnie oddechowe będą już na tyle słabe, że niemożliwe będzie samodzielne oddychanie. Wprowadzane są wtedy specjalistyczne metody wspomagania oddechu.

Czytaj także: Typy rdzeniowego zaniku mięśni (SMA)

Metodą nieinwazyjną, nie wymagającą specjalnego otworu w tchawicy (tzw. tracheostomii) jest CPAP jako metoda przejściowa do stosowania BiPAP. CPAP polega na użyciu specjalnej maski przykrywającej nos lub usta i nos jednocześnie, podłączonej do specjalnej pompy, która utrzymuje cały czas dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. W ten sposób drogi oddechowe są cały czas rozszerzone, przez co można uniknąć hipowentylacji np. w czasie snu.

Czytaj także o inwazyjnych metodach wspomagania oddechu u dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni

BiPAP w uproszczeniu jest bardziej zaawansowaną modyfikacją CPAP-u, która w jeszcze lepszym zakresie pozwala zmniejszać ryzyko hipowentylacji w czasie snu. Na rynku dostępnych jest cały szereg urządzeń, które pozwalają na wspomaganie oddechu obiema metodami. Niestety, są to urządzenia bardzo drogie, a środki od Państwa (jeżeli w ogóle uda się je zdobyć) pokrywają ich zakup jedynie w niewielkim zakresie.

Czytaj także: Rdzeniowy zanik mięśni – jak jest rozpoznawany?

Co dalej?

Rozwiązaniem może być hospicjum domowe, które niejednokrotnie dysponuje takimi urządzeniami i może wypożyczać sprzęt na określonych zasadach. Przeszkoleni w obsłudze pracownicy takich organizacji służą pomocą rodzicom w celu szybkiej i efektywnej nauki użycia sprzętu. Oprócz zmniejszenia okresów hipowentylacji i poprawy wydolności oddechowej dziecka nieinwazyjne metody wspomagania oddechu pozytywnie wpływają na rozwój klatki piersiowej, pośrednio wpływając na zmniejszenie jej deformacji.

Rdzeniowy zanik mięśni. I co dalej?

Decyzję o włączeniu nieinwazyjnych metod wspomagania oddechu podejmują rodzice po konsultacji z lekarzem. Wskazaniem do ich włączenia jest hiperkapnia występująca w czasie dnia oraz objawy pogorszenia funkcjonowania mogące wynikać z niedotlenienia mózgu (bóle głowy, ciągłe złe samopoczucie, lęk itd.).

Czytaj więcej: Perspektywy leczenia rdzeniowego zaniku mięśni

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak zamierzasz zabezpieczyć przyszłość swojego przyszłego dziecka?

  Uważam, że jeszcze za wcześnie na takie kroki.

  Gdy tylko się urodzi założę polisę ubezpieczeniową.

  Odkładam pieniądze na osobnym koncie na jego przyszłość.

  Myślę o bankowaniu krwi pępowinowej.