Niemowlę na wakacjach. Jak o nie zadbać?

Pierwszy wyjazd wakacyjny z dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze pierwszego roku życia, budzi wśród rodziców wiele obaw. Wystarczy jednak pamiętać o paru zasadach i zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę na temat podróżowania z maluszkiem, aby takie wakacje zaliczyć do udanych i bezpiecznych.

Jeszcze na etapie planowania wyjazdu wakacyjnego warto przeanalizować sam kierunek naszej podróży. Niemowlęta bardzo dobrze czują się nad morzem. Nadmorskie powietrze ma bowiem właściwości inhalacyjne. Ze względu na czyste powietrze i warunki klimatyczne dobrym pomysłem jest również podróż w niskie góry. Kojąco na maluchy działa też sam kontakt z przyrodą i pobyt np. nad jeziorem. Dzieciom z alergicznymi skłonnościami nie służy natomiast wysoka wilgotność oraz gorące powietrze charakterystyczne dla egzotycznych krajów.

Ciepło, chłodno, słonecznie

Wiemy już gdzie pojechać, ale jak podczas upałów mądrze korzystać z klimatyzacji samochodowej i klimatyzowanych pomieszczeń w obecności maluszka? Podstawową zasadą jest nieustawianie temperatury klimatyzacji na dużo niższą względem panującej na zewnątrz. Unikniemy wówczas przeziębienia, a w skrajnym przypadku szoku termicznego po wyjściu na powietrze. Różnica między temperaturami nie powinna przekraczać kilku stopni. Podczas jazdy samochodem warto też pamiętać, żeby zimny nawiew nie był skierowany bezpośrednio na dziecko. Natomiast w tych miejscach, gdzie nie mamy wpływu na regulację klimatyzacji, należy dodatkowo osłaniać dziecko np. kocykiem.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Jesteśmy już na miejscu, a upały dają się we znaki. Jak chronić naszego maluszka przed promieniami słonecznymi? Ważne, aby promienie słonecznie nie padały bezpośrednio na skórę, dlatego w ciągu dnia maluch, który nie ukończył pierwszego roku życia, powinien przebywać i bawić się wyłącznie pod specjalnym parasolem lub w cieniu. Dodatkowo należy posmarować jego skórę odpowiednim dla niemowlaków kremem ochronnym z bardzo wysokim filtrem. Podczas upalnych dni zaleca się użycie filtrów nawet, podczas zabaw w cieniu lub półcieniu.

Czytaj też: Weaning time. Jak odstawić dziecko od piersi?

Wakacyjne ciuszki

Jak ubrać niemowlę, gdy za oknem panuje 30-stopniowy upał? Latem dziecko, tak jak dorosły człowiek, nie potrzebuje wielu ubranek. W dobieraniu garderoby odpowiedniej do pogody warto kierować się zasadą, która mówi, że dziecku zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie rodzic i jedną dodatkową, którą może być po prostu przykrycie. Podsumowując, przede wszystkim należy unikać przegrzewania maluszka. Należy jednak pamiętać o dużych skokach temperatur między dniem a wieczorem, dlatego warto mieć w pogotowiu zapasowe ubranko lub kocyk.

Letnie ubranka powinny być cienkie i przewiewne, czyli uszyte z naturalnych materiałów np. bawełny. Sprawiają one, że skóra dziecka oddycha i się nie przegrzewa. To jednak nie wszystko.

– Szczególnie w okresie letnim, podczas wysokich temperatur, dziecko narażone jest na pocenie się, dlatego zwłaszcza wtedy, dla bezpieczeństwa skóry, mamy powinny prać ciuszki swoich pociech w hipoalergicznych proszkach, najlepiej rekomendowanych przez Instytut Matki i Dziecka czy Polskie Towarzystwo Położnych – zwraca uwagę Katarzyna Qaraqish reprezentująca markę JELP.

Zobacz także: Trądzik niemowlęcy - przyczyny i leczenie

Jak zabezpieczyć się przed komarami i meszkami?

Znakiem charakterystycznym letniej pory są natrętne komary i meszki. Jeśli spędzamy wakacje w miejscu, gdzie nasza pociecha narażona jest na ukąszenia owadów, należy przed wyjściem na zewnątrz wykąpać dziecko, co odstraszy komary, a także spryskać ubranko niemowlęcia, a także wózek środkiem przeciw ukąszeniom. Ważne, aby to był specjalny środek bezpieczny dla niemowląt. Dla dodatkowej ochrony przed owadami można założyć na wózek moskitierę.

Czytaj też: Prawidłowe żywienie niemowląt

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA