Niepłodność - potrzebna wszechstronna diagnoza

Niepłodność - potrzebna wszechstronna diagnoza
Źródło: 123RF
Już niemal co piąta para w Polsce ma problemy z posiadaniem własnego dziecka. Gdy pojawiają się problemy z płodnością, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. O przyczynach niepłodności i sposobach jej diagnozowania mówi dr n. med. Iwona Szymusik, ginekolog z kliniki Premium Medical w Warszawie.
 

Kiedy lekarze oceniają, że para ma problemy z płodnością?

Para może mieć problemy z płodnością, jeżeli po roku regularnego współżycia kobieta nie zachodzi w ciążę. Dotyczy to oczywiście kobiet regularnie miesiączkujących. Według WHO niepłodność właśnie tak się definiuje – 12 miesięcy współżycia co około 3 dni powinno doprowadzić do koncepcji.

Czytaj: Czym jest niepłodność?

Badanie niepłodności

Media alarmują, że coraz więcej par w Polsce ma problemy z płodnością. Czy to prawda?

To prawda, coraz więcej par ma problemy z płodnością. Problem niepłodności dotyczy około 15-20 procent par na świecie i w Polsce.

Przyczyn niepłodności jest z pewnością wiele. Ale jakie są najczęstsze?

Do najczęstszych przyczyn niepłodności należą: czynnik jajowodowy (niedrożność), czynnik jajnikowy (brak owulacji), czynnik męski, czynnik idiopatyczny czyli nieznany lub niemożliwy do ustalenia na podstawie wykonanych badań – w chwili obecnej około 25 procent przypadków – oraz endometrioza.

Jakie badania zleca lekarz, aby zdiagnozować niepłodność u kobiety?

Diagnostyka niepłodności zawsze powinna obejmować obie osoby z pary starającej się o dziecko. Do absolutnej podstawy należy zbadanie pacjentki i ocena jej cyklu – obejrzenie narządu rodnego, ocena czy ma owulacje –ocena parametrów nasienia partnera, a dopiero po potwierdzeniu obu tych rzeczy sprawdzenie drożności jajowodów. Badaniami dodatkowymi są badania hormonalne – planowane według potrzeby u każdej pacjentki.

Czy wszystkie te badania przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych?

Badania hormonalne – z krwi w laboratorium; badanie nasienia – ocena laboratoryjna; ocena cyklu i owulacji – badanie usgtv oraz do wykorzystania testy owulacyjne i obserwacja śluzu/temperatury – jeżeli pacjentka potrafi to wykonać (nie zawsze ocena tzw „domowymi” sposobami się sprawdza); drożność jajowodów – radiologicznie w gabinetach RTG (na NFZ jako hospitalizacja jednodniowa, prywatnie również bez hospitalizacji) oraz sonoHSG/HyCoSy wykonywane jako procedura komercyjna w gabinetach z USG. Jeżeli w trakcie diagnostyki lub leczenia niepłodności zachodzi konieczność czy też jest wskazanie do operacji – laparoskopia z wyboru w trakcie hospitalizacji (w trakcie laparoskopii diagnostycznej również można sprawdzić drożność jajowodów).

Które z tych badań jest bolesne? Które przeprowadza się w znieczuleniu?

Badaniem bolesnym jest drożność jajowodów HSG/HyCoSy. Stopień nasilenia bólu jest bardzo subiektywny i indywidualny. Jedne kobiety oceniają go jako dyskomfort, ból podobny do tego przy miesiączce, inne jako ból nie do zniesienia. To badanie może być wykonane w krótkim znieczuleniu ogólnym, ale najczęściej wykonywane jest po prostu po podaniu leków przeciwbólowych. Pozostałe badania nie są ani bolesne, ani nie wymagają znieczulenia.

Niepłodność u mężczyzn

Jakie badania przeprowadza się u mężczyzn?

U mężczyzn podstawą jest wykonanie badania nasienia. W przypadku prawidłowego wyniku nie trzeba wykonywać badań dodatkowych. W przypadku wyniku nieprawidłowego – konsultacja lekarska i ustalanie dodatkowych badań (najczęściej rozszerzanie badań nasienia). W przypadku skrajnie nieprawidłowego wyniku badania nasienia – konieczne jego powtórzenie za 2-3 miesiące. W przypadku azoospermii, czyli braku plemników w nasieniu, do decyzji biopsja jądra i ustalenie, czy mężczyzna w ogólne plemniki produkuje. Więcej: Niepłodność męska

Jak często przyczyna niepłodności leży pod stronie mężczyzny?

Czynnik męski dotyczy lub współistnieje z czynnikiem żeńskim u około 30 procent par.

Czy wybór ośrodka, który zajmuje się parą niepłodną ma znaczenie?

Taki wybór na pewno ma znaczenie. Przede wszystkim dobrze jest leczyć się w miejscu, które dysponuje szerokim wachlarzem usług medycznych związanych z diagnostyką niepłodności: laboratorium diagnostyczne do oceny badań z krwi, laboratorium embriologiczne lub możliwość badania nasienia, dostęp do badań usg, konsultacje ginekologiczne, endokrynolog, psycholog lub seksuolog.

Iwona Szymusik ginekolog-położnik

W 2003 roku ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie i rozpoczęła staż w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus. Od 2012 roku posiada specjalizację z położnictwa i ginekologii. Od początku przygody z medycyną interesuje się problemem niepłodności partnerskiej, w której od kilku lat się specjalizuje. Zajmuje się zarówno diagnostyką niepłodności kobiecej, jak również leczeniem technikami wspomaganego rozrodu. Na co dzień pracuje w I Klinice Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy Placu Starynkiewicza 1/3. Poza diagnostyką i leczeniem niepłodności doktor Iwonie Szymusik nie jest obca codzienna praktyka ginekologiczno-położnicza – z przyjemnością zajmuje się prowadzeniem ciąży, poradnictwem antykoncepcyjnym, hormonalną terapią zastępczą, leczeniem infekcji i innymi problemami, z którymi kobieta w każdym wieku zgłasza się do ginekologa.

Zobacz: Niepłodność - problem nie tylko medyczny

Premium Medical

ul. Kobielska 23, Warszawa
Warszawa 05-080
telefon: +48 530 710 928

Artykuł sponsorowany.

Czytaj też: Impotencja - leczenie, przyczyny i objawy impotencji u mężczyzn

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA