Zapalenie pęcherza – objawy, w ciąży i u dzieci

Zapalenie pęcherza

Artykuł sponsorowany

Zapalenie pęcherza moczowego to jedna z najczęstszych dolegliwości, która spotyka kobiety w każdym wieku. Szczególnie narażone są ciężarne, ze względu na rozszerzanie się cewki pod wpływem hormonów, ułatwiając przemieszczanie się bakterii. Jest to schorzenie związane z budową anatomiczną. Mężczyźni chorują zdecydowanie rzadziej na zapalenie pęcherza. Objawy tej dolegliwości to głownie pieczenie i ból w czasie oddawania moczu.

Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które ma tendencję do częstego nawracania, dlatego niezwykle ważna jest odpowiedna profilaktyka, jak chociażby:

 • picie dużej ilości wody,
 • mycie się po odbytym stosunku,
 • unikanie wychładzania pęcherza.

Co na zapalenie pęcherza? Jeśli już dojdzie do infekcji, ważne jest picie naparu z roślin, m.in. pokrzywy, która pomoże wypłukać bakterie, gdyż ma działanie moczopędne.

Zapalenie pęcherza – przyczyny

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza? Przede wszystkim kobiety predysponuje do tego schorzenia sama anatomia, gdyż cewka moczowa ma długość kilku centymetrów, natomiast u mężczyzn jej długość dochodzi do nawet 20 cm. Ponadto, u kobiet ujście cewki moczowej sąsiaduje z odbytem, a jak wiadomo jelita zasiedlają bakterie e.coli, które w swoim stałym miejscu pobytu są dla nas niegroźne. Jednak kiedy znajdą się w pęcherzu, mogą skutkować wystąpieniem infekcji.

Stany zapalne pęcherza powodują również:

 • chlamydie,
 • gronkowce,
 • dwoinka rzeżączki,
 • inne rzadsze bakterie.

Zdecydowanie najczęściej winowajcą jest Escherichia Coli, która obecna w kale szybko migruje w kierunku pęcherza, gdzie przyczepia się do jego ścian. W pęcherzu odnajduje idealne dla siebie warunki i namnaża się w błyskawicznym tempie. Bakteria może również wędrować w górę układu moczowego zakażając następnie nerki.

Zapalenie pęcherza to choroba, którą bardzo łatwo złapać na przykład latem czy w okresach przejściowych. Przyczynia się do tego wychłodzenie pęcherza, o które nie trudno kiedy za lekko się ubierzmy czy kiedy w lecie długo chodzimy w wilgotnym kostiumie kąpielowym. Również obecna moda na obcisłe i utrudniające oddychanie skóry spodnie sprzyja rozwojowi stanów zapalnych już nie tylko pęcherza, ale i pochwy. Również niewłaściwa higiena tych miejsc, a także kontakty seksualne zwiększają ryzyko wystąpienia schorzeń pęcherza. Podczas stosunku łatwo jest bowiem przenieść bakterie z okolic odbytu w głąb pochwy. Warto o tym wiedzieć by móc szybciej zareagować oraz podjąć odpowiednie środki ostrożności, by się chronić.

Zapalenie pęcherza – rodzaje

Zapalenie pęcherza moczowego to pojęcie ogólne, które należy podzielić, na kilka rodzajów. Do najczęściej występujących zaliczyć należy:

 • zapalenie pęcherza po stosunku – najczęściej na skutek częstego współżycia, dochodzi również do wystąpienia otarć, które ułatwiają przedostanie się bakterii do organizmu;
 • nawracające zapalenie pęcherza – występuje częściej u kobiet, które stosują doustne środki antykoncepcji, o takim stanie można mówić w sytuacji, gdy infekcja pojawi się więcej niż dwa razy w ciągu pół roku, bądź trzy w trakcie całego roku;
 • śródmiąższowe zapalenie pęcherza – przyczyna jego wystąpienia nie jest do końca poznana, natomiast zwykle dotyka płci żeńskiej z jasną karnacją, jego inna nazwa to zespół bolesnego pęcherza.

Dodatkowo, wyróżnić należy również przewlekłe zapalenie pęcherza oraz ostre zapalenie pęcherza, które charakteryzują się niemalże takimi samymi objawami, jak np. ból podczas oddawania moczu czy uczucie pieczenia.

Zapalenie pęcherza – objawy

Objawy zapalenia pęcherza mogą wiązać się z odczuwaniem takich dolegliwości, jak:

 • ból w podbrzuszu,
 • odczuwanie parcia na pęcherz, jednak przy każdej wizycie w toalecie okazuje, się że moczu jest niewiele,
 • pieczenie podczas oddawania moczu,
 • ból u ujścia cewki moczowej,
 • stan podgorączkowy,
 • niekiedy problemy z utrzymaniem moczu.

Tych objawów nie należy bagatelizować. Oprócz ogólnego dyskomfortu choroba ta nieleczona prowadzi do powstania poważniejszych schorzeń obejmujących nerki oraz narządy rodne.

Zapalenie pęcherza w ciąży

Ciąża to stan, który dodatkowo sprzyja wystąpieniu zapalenia pęcherza. Ma to związek z hormonami, dzięki którym dochodzi do rozszerzenia się cewki moczowej oraz moczowodów. W konsekwencji bakterie mają ułatwiony dostęp do układu moczowego. Bakterie, które znajdują się w cewce docierają do pęcherza, finalnie prowadząc do stanu zapalnego. Jeśli nie zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie, może dojść do ich obecności w nerkach.

Niestety, stan zapalny nerek u kobiet będących w ostatnim trymestrze ciąży jest w stanie doprowadzić do przedwczesnego porodu, dlatego niezwykle istotna jest odpowiednia profilaktyka.

Zapalenie pęcherza u dzieci

Zapalenie pęcherza u dzieci dotyczy dużo częściej dziewczynek. Niestety pociechy często nie umieją opisać odczuwanych dolegliwości, dlatego zalecane jest wykonanie badania moczu. Należy pamiętać o umyciu okolic intymnych dziecka przed napełnieniem próbki.

Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców to:

 • moczenie pampersów,
 • kolka,
 • płaczliwość w czasie oddawania moczu,
 • nieprzyjemny zapach moczu.

Starsze dzieci dodatkowo mogą zgłaszać: pieczenie i ból, a także oddawanie niewielkich ilości moczu jednorazowo. Do infekcji często dochodzi np. na skutek antybiotykoterapii.

Zapalenie pęcherza – domowe sposoby

Co jest dobre na zapalenie pęcherza? Jak leczyć zapalenie pęcherza? Jest kilka sposobów na to by poradzić sobie z ową chorobą. Istnieje kilka domowych sposobów jak sobie ulżyć:

 • picie większej ilości wody niż zazwyczaj - prowadzi to do wypłukania bakterii z organizmu, najlepsza będzie woda mineralna z dodatkiem cytryny, soku z porzeczki, czy granatu, kwaśny odczyn i witamina C hamują namnażanie się bakterii, skuteczna jest również żurawina na zapalenie pęcherza;
 • zioła na zapalenie pęcherza: pokrzywa, mniszek lekarski czy bratek, napary z tych roślin działają moczopędnie i antyseptycznie;
 • stosowanie nasiadówek – warto sporządzić napar z łyżeczki szałwii, rumianku i krwawnika. Następnie wlać wszystko do miski i usiąść w roztworze na 15 min, powtarzając to przez kilka dni. W aptece dostępne są też gotowe mieszanki ziół do nasiadówek.

Obecnie w aptece można również kupić wiele preparatów, które hamują rozwój i namnażanie bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne w pęcherzu. Przed zastosowaniem jednak warto zapoznać się z treścią ulotki, bądź skonsultować z farmaceutą. Jeśli dolegliwości się nasilają lub pojawia się krwawa bądź ropna wydzielina, albo gorączka i wymioty koniecznie należy udać się do lekarza. Niezbędne może okazać się wykonanie badania moczu oraz posiew, by upewnić się co wywołało stan zapalny.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza?

Zapaleniom układu moczowego można w pewnym stopniu zaradzić. Oczywiście dając o odpowiednią higienę miejsc intymnych, jak i zapewniając odpowiedni komfort newralgicznych miejsc.

Jak więc zapobiegać infekcji?

 1. Pij dużo wody. Pęcherz będzie nieustająco wypłukiwany z ewentualnych bakterii, co zapobiegnie ich gromadzeniu.
 2. Pamiętaj by podcierać się zawsze w kierunku pupy, nie odwrotnie. W publicznych toaletach nie siadaj na desce, jeśli nie ma dostępnych jednorazowych podkładów.
 3. Po stosunku pamiętaj o kąpieli lub przynajmniej podmyciu się by usunąć potencjalne drobnoustroje. Dbaj również o to by w trakcie nie powstawały otarcia i rany, które sprzyjają zakażeniom.
 4. Nie powstrzymuj się od oddawania moczu. W zalegającym moczu namnażają się bakterie.

Niestety, jest to jedno z tych schorzeń, które jeśli już raz się przytrafi lubi wracać. Więc po wyleczeniu pierwszej infekcji trzeba dbać o siebie dwa razy bardziej.

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy zdecydujesz się na bankowanie krwi pępowinowej swojego dziecka?

  Tak. Uważam, ze to dobre zabezpieczenie jego zdrowia

  Nie wiem, muszę głębiej zapoznać się z tematem

  Nie. Sądzę, że nie będzie to konieczne

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA