Nietrzymanie moczu - czy możliwe jest całkowite wyleczenie schorzenia?

Można zaryzykować stwierdzenie, że nietrzymanie moczu, to jedna z chorób wieku dojrzałego. Statystycznie najczęściej chorują na nią kobiety, ale problem dotyczy też i mężczyzn. Odsetek chorych wzrasta lawinowo po 60. roku życia. Nie oznacza to, że nie da się temu zupełnie przeciwdziałać, chociaż o to warto zadbać znacznie wcześniej.
nietrzymanie moczu

Spis treści

Materiał zewnętrzny​

Problem z nietrzymaniem moczu polega m.in. na tym, że nie ma jednej bezpośredniej przyczyny tego schorzenia. Raczej jest to szereg czynników, które gromadzą się latami, by ostatecznie objawić się jako rozluźnienie mięśni dna miednicy, odpowiadających za kontrolowanie czynności fizjologicznych.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Już sam fakt bycia kobietą niejako predysponuje do tej choroby – w końcu ma nietrzymanie moczu przyczyny, które wiążą się na przykład z ciążą i porodami. Wpływ na rozwój choroby może mieć także duża waga urodzeniowa dziecka. Nierzadko za problemy z inkontynencją odpowiadają też zaburzenia hormonalne. U przedstawicieli obu płci z kolei przyczynami bywa na przykład fizyczna praca i otyłość, które podnoszą ciśnienie w jamie brzusznej. Do tego dochodzą też siedzący tryb życia, używki (papierosy, alkohol, kawa), ale i niezdrowa dieta czy też niechęć do ogólnej aktywności fizycznej. Wiek również jest jednym z czynników. Dzieje się tak, ponieważ w dużej mierze za nietrzymanie moczu odpowiada rozluźnienie mięśni dna miednicy. Zupełnie naturalnym procesem jest ich wiotczenie wraz z wiekiem i dotyczy to całego ciała.

Czy nietrzymanie moczu da się wyleczyć raz na zawsze?

Przede wszystkim najlepiej nie leczyć się na własną rękę, ani też nie ignorować problemu. Im szybciej udamy się do lekarza, tym większa szansa, że kłopot zdusimy w zarodku. Całkowity sukces leczenia zależy też od rodzaju nietrzymania moczu, z jakim mamy do czynienia. Właśnie dlatego lekarz powinien przeprowadzić szczegółowe badania, by to ustalić, a następnie zaordynować odpowiednią terapię. Niekiedy wystarczy leczenie farmakologicznie lub specjalna fizjoterapia, a czasem niezbędna jest operacja, jednak wiele przypadków rzeczywiście da się całkowicie wyleczyć.

Tym, co możemy zrobić we własnym zakresie, jest na pewno zmiana trybu życia na zdrowszy, odstawienie używek i zwiększenie aktywności fizycznej. W myśl zasady „nieużywane mięśnie zanikają”, warto zacząć ćwiczyć mięśnie dna miednicy zaciskając je. Plusem tego rozwiązania jest możliwość wykonywania treningu wszędzie – nikt go nie zauważy. Dobrze jest też popracować nad swoim poczuciem komfortu i pewności siebie. Na rynku dostępne są specjalne artykuły higieniczne, które ułatwiają życie osobom z nietrzymaniem moczu. Do takich należą np. majtki chłonne TENA Pants. Są pomyślane tak, by była to dyskretna ochrona, również przed wydostawaniem się nieprzyjemnych zapachów. Poza tym są bezpieczne dla skóry i nie wywołują podrażnień, co też ma wpływ na wygodę użytkowania na co dzień. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!