Nietrzymanie moczu – czym jest i jakie są tego przyczyny?

Starszy niż rok
Kłopoty z nietrzymaniem moczu przytrafić się mogą ludziom w każdym wieku. O możliwościach leczenia i terapii, która pomaga odzyskać kontrolę nad swoim ciałem, opowiada lek. Ewelina Kowalska.

- Nietrzymanie moczu, czyli fachowo inkontynencja, to według definicji International Continence Society (ICS) mimowolny, niekontrolowany wyciek moczu z cewki moczowej, który stanowi problem estetyczny, higieniczny i społeczny. Nietrzymanie moczu jest jednym z najbardziej wstydliwych problemów i zwykle upływa kilka lat od pojawienia się pierwszych objawów do momentu zgłoszenia się do lekarza. Dość powszechne jest przekonanie, że „gubienie” moczu dotyczy wyłącznie osób starszych i jest konsekwencją starzenia się organizmu. Nie jest to prawdą, gdyż problem ten może dotyczyć także osób młodych.

Nietrzymanie moczu u kobiet

- Rzeczywiście nietrzymanie moczu jest przypadłością dość powszechną wśród kobiet (szacuje się, że może ono dotyczyć nawet do 30% pań po trzydziestce oraz do 60% po pięćdziesiątce), ale zdarza się, że dotyka również mężczyzn, choć na dużo mniejszą skalę (około dwa razy rzadziej niż kobiet).

Zobacz też: Kłopoty z pęcherzem - fakty i mity.

- Wynika to przede wszystkim z odrębności w budowie anatomicznej męskich i damskich narządów płciowych. Kobiety mają znacznie krótszą cewkę moczową, która mierzy około 5 cm. Dla porównania: męska cewka moczowa osiąga długość ok. 15-20 cm. Mocz u kobiet ma więc do pokonania dużo krótszą drogę od pęcherza do ujścia zewnętrznego cewki moczowej. Ponadto panie mają słabsze mięśnie dna miednicy, których rolą jest podtrzymywanie narządów płciowych, i w których skład wchodzi też zwieracz cewki moczowej. Dodatkowym czynnikiem osłabiającym mięśnie dna miednicy u kobiet są przebyte drogami natury porody. Ponadto zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety po menopauzie skutkują obniżeniem jakości tkanki łącznej i mięśniowej, a więc jeszcze większym osłabieniem wspomnianych mięśni dna miednicy (z tego względu nietrzymanie moczu dotyka najczęściej kobiet po pięćdziesiątce).

Zobacz: Co tkwi w kropli moczu?

Jak wygląda leczenie

- Metoda leczenia nietrzymania moczu zależy od jego przyczyny i nasilenia. Najczęściej polega na wykonywaniu ćwiczeń mających na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy, przestrzeganiu właściwych nawyków oddawania moczu w ciągu doby, stosowaniu leków modyfikujących czynność skurczową pęcherza moczowego i aparatu zwieraczowego, a w razie niepowodzenia tych wszystkich metod – leczeniu operacyjnym.

- Niezależnie od przyczyny nietrzymania moczu korzystne efekty można uzyskać przez modyfikację stylu życia. Należy ograniczyć spożycie substancji działających moczopędnie, a więc w główniej mierze kawy i alkoholu, a na noc lub w przypadku sytuacji wyjścia z domu czy spotkań towarzyskich, można też czasowo ograniczyć ilość spożywanych płynów. Dobre efekty uzyskamy, jeśli przestrzegać będziemy właściwych zasad dotyczących oddawania moczu. Polegają one na całkowitym opróżnianiu pęcherza tuż po wypoczynku nocnym, przestrzeganiu stałych godzin oddawania moczu w ciągu dnia, np. jeśli moczenie występuje co 3 godziny, należy oddawać mocz co 3 godziny, nawet jeśli nie pojawia się parcie, a ilość oddanego moczu jest niewielka. Należy też prowadzić dzienniczek samokontroli, notując godziny oddawania moczu i przypadki bezwiednego moczenia. U osób otyłych dobre efekty daje redukcja masy ciała.

Zobacz też: Naglące nietrzymanie moczu.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA