Dla Ciebie, na zdrowie!

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny. Jakie sposoby?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn stanowi wstydliwy problem, który często utrudnia codzienne funkcjonowanie czy życie towarzyskie . Przy tej dolegliwości należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie właściwej higieny. Bardzo ważna jest diagnostyka lekarska, gdyż popuszczanie moczu u mężczyzn może wiązać się z występowaniem poważnych chorób w organizmie.
Mężczyzna trzymający w dłoni kartkę z napisem SOS
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Na czym polega nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn wstępuje u około 40 procent panów. Polega na niekontrolowanej oddawaniu lub popuszczaniu moczu. Można je podzielić na:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn następuje w skutek wysiłku fizycznego, np. kichnięcia, czy podniesienia ciężkiego przedmiotu;
  • Nietrzymanie moczu z przepełnienia – popuszczanie moczu wynikające z niemożności całkowitego opróżnienia pęcherza;
  • Nietrzymanie moczu z parcia (naglące) – pojawia się nagle i jest trudne do opanowania, a przyczynami są niestabilność wypieracza pęcherza lub jego nadpobudliwość.

Bez względu na rodzaj nietrzymania moczu każdy z nich powinien być skonsultowany ze specjalistą. Niezbędna jest odpowiednia diagnostyka i leczenie.

Reklama

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzn najczęściej wiąże się z przerostem gruczołu krokowego oraz operacją prostaty. Dochodzi wtedy do uszkodzenia lub zwężenia cewki moczowej. Ponadto popuszczanie moczu u mężczyzn może być spowodowane:

  • uszkodzeniem nerwów np. rdzenia kręgowego,
  • infekcjami układu moczowego,
  • zaburzenia układu nerwowego – chorobą Parkinsona, Alzheimera, czy udarem mózgu,
  • urazem,
  • stosowaniem niektórych leków,
  • cukrzycą,
  • nowotworami.

Dodatkowo na ryzyko wstępowania nietrzymania moczu przez mężczyzn ma wpływ wiek – im pacjent jest starszy tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się przypadłości.

Reklama

Sposoby na nietrzymanie moczu u mężczyzn

Co robić gdy pojawi się nietrzymane moczu u mężczyzn? Niezbędna jest diagnostyka lekarska, a także kilka zmian w dotychczasowym trybie życia. Ważna jest modyfikacja jadłospisu – należy usunąć z niego pikantne przyprawy, gazowane napoje, kawę, a także alkohol. Natomiast powinny się znaleźć w nim produkty bogate w błonnik. Dodatkowo należy zrezygnować z palenia papierosów.

Ważne jest również ustalenie pór dnia czy godzin korzystania z toalety. Początkowo powinny być to dość częste wizyty, lecz z czasem trzeba wydłużać czas miedzy oddawaniem moczu. Warto zapisywać częstotliwość. W czasie korzystania z toalety warto wykonywać trening podwójnej mikcji, polegający na tym, by po oddaniu moczu zrobić sobie krótką przerwę, a następnie spróbować wznowić ten rodzaj aktywności.

Na nietrzymanie moczu pozytywnie wpływają także ćwiczenia mięśni Kegla. Ponadto niezwykle ważne jest odpowiednie utrzymanie higieny osobistej – stosowanie środków higienicznych oraz wymiana bielizny tak często jak jest to konieczne.

Reklama

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn należy uzupełniać ćwiczeniami, które przy regularnym stosowaniu dają bardzo dobre rezultaty. Efekty są widoczne już po kilku tygodniach.

Zalecany trening to ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla. Polegają na czasowym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni krocza, tak jak chciałoby się zatrzymać strumień moczu. Co ważne, należy zwrócić uwagę, by nie angażować przy tym mięśni brzucha, ud i pośladków.

Ćwiczenie należy wykonywać przez kilka sekund i powtarzać je seriami 3-4 razy dziennie. Warto pamiętać, aby nie wykorzystywać tej techniki podczas oddawania moczu.

Reklama

Higiena przy popuszczaniu moczu przez mężczyzn

Problem z trzymaniem moczu u mężczyzn wpływa na utrzymanie higieny osobistej. Incydenty związane z niekontrolowaną mikcją powodują obniżają poczucie własnej wartości i niejednokrotnie wpływają wycofywanie się z życia społecznego. Dla poprawy komfortu psychicznego i fizycznego można stosować specjalne środki higieniczne, które zapewniają dyskrecję. W zależności od nasilenia problemu i własnych preferencji można wybrać:

Wkładki na nietrzymanie moczu dla mężczyzn oraz pozostałe środki higieniczne dostępne są w aptekach, specjalistycznych sklepach, a także w drogeriach.
Należy pamiętać, że nietrzymanie moczu wiąże się również z koniecznością umycia okolic krocza po przypadkowym oddaniu moczu i ewentualnym stosowaniu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie trzustki - jakie wykonać?
Trzustka człowieka
Przeczytaj artykuł
Skąpomocz - przyczyny i leczenie rzadkiego oddawania moczu
Pacjent z problemem rzadkiego oddawania moczu
Przeczytaj artykuł
Krew w moczu (krwiomocz). Przyczyny sikania krwią
Podobne artykuły
Nietrzymanie moczu w czasie seksu
Nietrzymanie moczu a seks - jak wpływa na stosunek? Sposoby
Problem z nietrzymaniem moczu
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla – na nietrzymanie moczu?
Opieka nad osoba chorą
Obłożnie chory z NTM – opieka nad chorym w domu
Kobieta trzymająca dłonie na podbrzuszu
Bielizna na nietrzymanie moczu – dla kobiet. Jaką wybrać?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!