Nietrzymanie moczu. Zwalcz ten problem

Starszy niż rok
To bardzo uciążliwa i krępująca dolegliwość. Oddawanie moczu wbrew  woli może nas spotkać w każdym wieku.

Częściej zdarza się osobom starszym, co wcale nie znaczy, że trzeba traktować to jako oznakę starości.

Pamiętajmy, że bez względu na wiek nietrzymanie moczu ma zawsze jakąś konkretną przyczynę, a znając ją zawsze możemy skutecznie leczyć dolegliwość. Nietrzymanie moczu może być skutkiem przyjmowania leków zmniejszających napięcie mięśniowe, infekcji dróg moczowych, zaburzeń na tle nerwowym. Wysiłkowe nietrzymania moczu spowodowane jest osłabieniem włókien mięśni dna miednicy, tak zwanych mięśni Kegla oraz zwiotczeniem ścian pochwy. Problem ten u kobiet najczęściej występuje po porodzie lub u po okresie menopauzy. Inne przyczyny to otyłość, brak ruchu, infekcje układu moczowego.

Nietrzymanie moczu przybiera najczęściej dwie formy.
1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu - zdarza się, kiedy mocno się śmiejemy, kaszlemy, kichamy albo podnosimy coś ciężkiego.
2. Jest skutkiem nagłego parcia na pęcherz.

Zobacz: Co tkwi w kropli moczu?

Ćwiczenie Kegla

Już na przełomie lat 40. i 50. poprzedniego stulecia amerykański lekarz Arnold Kegel opracował ćwiczenie dla kobiet wzmacniające grupę mięśni pomagających trzymać mocz. Oczywiście same ćwiczenia nie wyleczą każdej przypadłości nietrzymania moczu, ale mogą mieć wpływ na łagodniejszy przebieg choroby zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Aby zlokalizować mięsień Kegla, należy podczas oddawania moczu spróbować zatrzymać jego strumień. Mięsień, który musisz do tego użyć, napinając go, to właśnie mięsień Kegla.
Jak ćwiczyć: ściągnij mięsień Kegla na 1-3 sekundy, a potem rozluźnij. Powtarzaj to ćwiczenie 10 razy, a ciągu całego dnia musisz zrobić 5 takich serii. Ćwiczenie jest proste, zwłaszcza że można je robić siedząc przed telewizorem, jadąc w samochodzie czy pracując za biurkiem.
W miarę jak mięsień będzie silniejszy, staraj się przedłużać czas jego napięcia, najlepiej do 5 sekund, a potem stopniowo do 10 sekund.
Gdy masz zamiar kichnąć lub zakaszleć zawsze najpierw ściśnij mięsień Kegla.

Szczawiany drażnią pęcherz

Bardzo pomoże odpowiednia dieta. Zrezygnuj z truskawek, rabarbaru oraz szpinaku, ponieważ zawierają szczawiany, które podrażniają pęcherz. Zrezygnuj z napojów zawierających kofeinę, ponieważ napoje te zawierają substancje moczopędne, które sprawiają, że organizm produkuje więcej moczu. Unikaj alkoholu. Jednak stanowczo nie próbuj ograniczać ilości wypijanych płynów, ponieważ możesz się odwodnić. Norma to 2 litry napojów dla dorosłego człowieka.      

Czytaj też: Nietrzymanie moczu – czym jest i jakie są tego przyczyny?

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu polega na przywróceniu napięcia i sprężystości mięśni dna miednicy oraz górnej ściany pochwy. W tym celu stosuje się metodę laserowego obkurczania pochwy laserem. Laser powoduje namnażanie włókien kolagenowych i śluzówki oraz sprzyja obkurczaniu istniejących tkanek poddanych zabiegowi. Metoda prowadzi przede wszystkim do wzmocnienia powięzi wewnątrzmiedniczej, ścian pochwy oraz całego obszaru ujścia cewki moczowej, co powoduje zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej oraz przywraca jej prawidłową funkcjonalność.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA