Nowy sklep

już ON-LINE

Niezawodny antybiotyk, który znajduje się w ludzkim pocie

Pocisz się? To dobrze – twoje ciało wytwarza naturalny antybiotyk, który ma właściwości antybakteryjne i grzybobójcze – donoszą naukowcy.
 

O działaniu naturalnego antybiotyku informuje czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". Badacze z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji przeanalizowali bowiem produkowaną w czasie pocienia się substancję, która skutecznie zwalcza zarazki, niszcząc ich ściany komórkowe. Związkiem, który działa lepiej niż niejeden antybiotyk, jest dermicydyna.

Zobacz też: Nadpotliwość - wstydliwy problem.

Dermicydyna

Jak podają naukowcy, dermicydyna jest jednym ze 1700 znanych naturalnych antybiotyków. Substancja ta staje się aktywna dopiero w słonym i lekko kwaśnym środowisku, jakim jest pot (dzięki czemu też łatwo rozprowadza się na skórze). Działa niezwykle szybko i skutecznie – atakując ścianę komórkową zarazków, zapobiega jej szybkiej modyfikacji. W ten sposób dermicydyna uniemożliwia „intruzom” uodpornienie się na nią.

Dermicydyna jest peptydem, który jest znacznie bardziej efektywny niż „tradycyjne” antybiotyki: jest w stanie dostosowywać się do różnych typów błon komórkowych oraz pokonać wiele rodzajów bakterii, grzybów i wirusów. Po raz pierwszy odkryto ją w 2001 roku. Substancja produkowana jest wyłącznie w gruczołach potowych, jednak dzięki szczegółowym badaniom naukowcy mają nadzieję na stworzenie na jej bazie nowej generacji preparatów – superskutecznych leków przeciwzapalnych.

Zobacz: Czy stosowanie antyperspirantów grozi rakiem?

Czytaj też: Potówki - jak sobie z nimi poradzić?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)