Nowy sklep

już ON-LINE

Niezdrowe produkty, o których myślałeś, że są zdrowe

Są produkty, które wydają nam się zawsze zdrowym wyborem. Kupujemy je w poczuciu, że robimy to dla zdrowia. Niestety. To nie zawsze jest prawda.

Spis treści

Zamawiasz je w restauracji lub kupujesz w sklepie, niemalże pękając z dumy, w poczuciu, że dbasz o zdrowie. Niestety, nie zawsze jest to prawda.

Nie daj się zwieść ładnie brzmiącym nazwom. Oto 6 produktów, o których myślałeś, że są zdrowe, a niekoniecznie do takich należą.

Niezdrowe sałatki

Tylko dlatego, że coś nazwane jest „sałatką”, nie znaczy, że od razu jest dobrym i zdrowym wyborem. Przyjrzeć powinniśmy się, zwłaszcza gotowym sałatkom, kupowanym w sklepie lub barze. Majonez lub sos majonezowy, niewinnie wyglądające grzanki, dodatek makaronu, dużo sera czy panierowane mięso mogą przekształcić „sałatkę” w bardzo ciężki i kaloryczny posiłek.

Zobacz też: Ukryte źródła soli. Czy na pewno wiesz, które produkty mają jej najwięcej?

Co zrobić? Po pierwsze, poprosić o podanie grzanek i sosu osobno i zadowolić się jedynie oliwą i odrobiną octu balsamicznego. A po drugie - zadbać, by ryba lub mięso w sałatce nie były smażone czy panierowane.

Myślisz: jem rybę, ryż i jeszcze niezwykle zdrowe algi. Co z tym może być nie tak? Otóż ryż jest biały i rozgotowany, pozbawiony więc większości witamin i składników mineralnych. Dodatkowo, tak przygotowany ma wysoki indeks glikemiczny. Poza tym sushi najczęściej zawiera majonez lub serek. Jeśli wybieramy wersję z paluszkiem krabowym, to już zupełnie daleko nam do zdrowego posiłku, ten bowiem kipi aż od wypełniaczy, wzmacniaczy smaku i dodatków.

Co zatem zrobić? Unikaj smażonych (w tempurze) lub nafaszerowanych sosami majonezowymi opcji. Sushi z paluszkiem krabowym omijaj szerokim łukiem. 

Reklama

Niezdrowe płatki śniadowaniowe

Myślimy, że dbamy o zdrowie, wybierając ”zdrowe” płatki śniadaniowe, które na dodatek zarysowują przed nami wizję bycia „fit”. Niestety daleko temu do prawdy. Granola i płatki fitness zawierają zazwyczaj mnóstwo cukru (pod różnymi nazwami!) i niezdrowych tłuszczy trans.

Uwaga: Do tej samej grupy „oszustów” należą też batoniki zbożowe. Zawierają tyle cukru, że równie dobrze mógłbyś zjeść kawałek Snickersa czy Marsa…

Co zrobić? Przygotuj swój własny zestaw płatków w domu – po prostu wymieszaj górskie płatki owsiane z ulubionymi orzechami, pestkami i odrobiną suszonych owoców. To z tego korzystaj przy przygotowywaniu swojego śniadania czy przekąski.

Nazwijmy rzecz po imieniu. Jogurt owocowy lub z dodatkami należy do słodyczy. To nie jest zdrowy, obfitujący w składniki odżywcze produkt, jakim kuszą nas producenci i twórcy reklam. Zawiera tyle samo cukru, barwników, słodzików, co gazowane napoje czy regularne słodycze ze sklepowej półki.

Twoje remedium? Kup jogurt naturalny i dodaj do niego owoce (świeże, suszone, czy nawet mrożone) lub też wysokiej jakości domowy dżem lub marmoladę. Możesz też owoce zmiksować z kefirem lub jogurtem. Twój organizm Ci podziękuje.

Zobacz: Najbardziej sycące produkty. Pozbądź się głodu na długo!Etykieta krzycząca „bez tłuszczu”, „light” czy „o obniżonej zawartości tłuszczu” może zachęcać do kupna produktu. Od takich produktów powinniśmy jednak trzymać się z daleka. Najczęściej tłuszcz zastąpiony jest w nich cukrem, wypełniaczami i sztucznymi dodatkami dla zachowania smaku i konsystencji.

Dodatkowo, tłuszcz nie jest zły! Pomaga naszemu ciału funkcjonować we właściwy sposób, wchłaniać witaminy i produkować hormony. Bez niego ani rusz!

Twoim celem nie powinno być wyeliminowanie tłuszczu z diety, tylko zastąpienie go zdrowymi odpowiednikami, jak: awokado, oliwa z oliwek, olej lniany, czy tłuszcz rybi.

To może brzmieć zaskakująco, aczkolwiek sam fakt, że produkt nie zawiera dodatków zwierzęcych, nie znaczy jeszcze, że jest zdrowy. Zasada wyboru produktów dla wegetarian jest dokładnie taka sama jak produktów dla osób jedzących mięso: wybieramy jak najmniej przetworzonych, gotowych do zjedzenia produktów, sprawdzamy, żeby w ich składzie nie znajdowały się sztuczne dodatki, wypełniacze i barwniki.

Nie dajmy się zatem zwieść ładnie wyglądającym nazwom. Czytajmy etykiety i bądźmy świadomi tego, co tak naprawdę kryje się w produktach.

Czytaj też: Chcesz zmienić złe nawyki? Oto 7 zasad żywienia, które musisz zacząć stosować

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)