Nitrogliceryna może zwiększać gęstość kości

Leczenie serca u kobiet może się przyczynić do zwiększenia gęstości kości wykazują badania. Poznaj szczegóły...
 

U kobiet z grupy wysokiego ryzyka złamań, które leczone były nitrogliceryną przy chorobach serca, zaobserwowano zwiększenie gęstości kości. „Odkryliśmy unikalne właściwości nitrogliceryny” – powiedziała doktor Sophie Jama z Uniwersytetu w Toronto. „Ma to wpływ na tworzenie się kości jak i na zrastanie się kości” – dodała profesor w wypowiedzi dla portalu Webmd.com.

Badania, opublikowane w Journal of American Medical Association, nie miały za zadanie pokazania ryzyka związanego z używaniem nitrogliceryny, ale tylko jej wpływu na kości.

Badania są ważne, gdyż mogą wzbogacić nas o lek na osteoporozę, co może z kolei obniżyć ceny tego typu leków na farmaceutycznym rynku. Zobacz: 
8 sposobów na walkę z osteoporozą – superjedzenie dla mocnych kości

Badania: nitrogliceryna i placebo

Doktor Jama wraz z zespołem badawczym przebadali 243 kobiety o średniej wieku 62 lata. Części z nich podawano nitroglicerynę, a części placebo.

Gęstość kości kobiet oceniano przed przeprowadzeniem badań oraz 12 i 24 miesiące później. Dzięki analizom okazało się, że kobiety z grupy której podawano nitroglicerynę miały w porównaniu do kobiet przyjmujących placebo:

- o 6,7 proc. lepszą mineralną gęstość kości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa
- o 6,2 proc lepszą mineralną gęstość kości udowej
- o 7 proc. lepszą mineralną gęstość kości udowej.

U kobiet zażywających nitroglicerynę zaobserwowano również wzrost tworzenia kości i spadek utraty masy kostnej. W trakcie leczenia zaobserwowano też jednak większą liczbę bólów głowy.

 


 

Nitrogliceryna to lek wykorzystywany przy leczeniu chorób serca. Rozszerza naczynia krwionośne. Jest podawana przy chorobie niedokrwiennej serca. Niweluje także ból wieńcowy.

Źródło: Medme.pl

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA