Nowy sklep

już ON-LINE

Nocne zawały są najcięższe

Najcięższe uszkodzenia mięśnia sercowego i zakłócenia funkcjonowania lewej komory serca powodują zawały między godziną 1.00 w nocy, a 5 rano
 

Najcięższe uszkodzenia mięśnia sercowego i zakłócenia funkcjonowania lewej komory serca powodują zawały między godziną 1.00 w nocy, a 5 rano

Zespół doktora Jaya H.Traverse z Minneapolis Heart Institute (USA) przeprowadził retrospektywną analizę historii choroby 1031 pacjentów z ostrym zawałem serca, którzy trafili na zabieg angioplastyki naczyń wieńcowych (PICI) w ciągu od jednej do sześciu godzin od wystąpienia niedokrwienia. Z tej grupy wybrano 165 osób, których przypadki były porównywalne. Obszar niedokrwiony oceniany był za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI).

W wyniki badań wskazują, że obszar dotknięty zawałem był szczególnie duży, jeśli do niedrożności naczyń doszło o 1.00 w nocy, zaś do reperfuzji - o 5.00 rano. W porównaniu z porami, gdy serce jest mniej wrażliwe na zawał, zakres uszkodzeń był większy aż o 82 proc.
Dr Traverse uważa, że odkrycie, w jakich godzinach mechanizmy ochronne serca są najsłabsze, może się przyczynić do opracowania skuteczniejszych leków zabezpieczających przed zawałem.

Przeczytaj również:

Zawał serca

Depresja podwaja ryzyko zawału

Dietoterapia w chorobie niedokrwiennej serca

Lista leków refunodwanych w kardiologii

Żywienie w zawale mięśnia sercowego

Zawał mięśnia sercowego, wczesne rozpoznanie

Serce sportowca

az, PAP, bg, aw

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA