Nowy sklep

już ON-LINE

Norowirus przyczyną epidemii w Niemczech?

We wschodnich Niemczech szaleje norowirus, w wyniku którego blisko 8 tys. osób zachorowało na nieżyt żołądka i jelit. Głównymi poszkodowanymi są dzieci.

Spis treści

Do największej fali zachorowań doszło w Saksonii, Turyngii, Berlinie, Brandenburgii i Saksonii-Anhalt. Jak donoszą źródła, epidemia, z którą zmaga się od kilku dni wschodnia część Niemiec, jest wynikiem zarażenia norowirusem. Prawdopodobnie efekt domina zapoczątkowała jedna z firm cateringowych, która zaopatrywała w skażone produkty spożywcze dużą część przedszkolnych i szkolnych stołówek.

Reklama

Biegunka i wymioty

Objawami zarażenia norowirusem są gównie wymioty i biegunka. Choć większość chorych cierpi na łagodną wersję choroby, ponad 20 osób zostało hospitalizowanych. Niemieckie służby przeprowadziły już kontrolę placówek, w których doszło do zachorowań  - sprawdzana jest dokumentacja, testom poddane zostały także próbki żywności. Federalne ministerstwo ochrony konsumentów uspokaja, że epidemia została już opanowana.

Miejsca, w których może dojść do zatruć pokarmowych spowodowanych norowirusem, to przede wszystkim zakłady żywienia zborowego. Objawy zarażenia są podobne jak w przypadku ataku rotawirusa – dolegliwości jelitowe występują jednak szybciej (okres inkubacji to 1-2 doby). Norowirus różni się także tym, że świetnie znosi niskie temperatury, i potrafi przetrwać także w produktach mrożonych. Z tego też powodu - choć może występować w dowolnej porze roku – nazywany jest „zimową chorobą żołądka”.

Do zarażenia się norowirusem dochodzi zazwyczaj na skutek nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny lub jedzenia nieumytych, zanieczyszczonych surowych warzyw i owoców. Najgorzej dolegliwości jelitowe znoszą małe dzieci i osoby starsze, głównie ze względu na dość gwałtowne odwodnienie. Dlatego, by uniknąć hospitalizacji, należy szczególnie pamiętać o bieżącym uzupełnianiu płynów, jakie utracone zostały przy biegunce i wymiotach.

Przeczytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)