Nowa generacja implantów

Na rynku dostępny jest nowy typ implantu antykoncepcyjnego. Ma być łatwiejszy przy zakładaniu i łatwy do wykrycia pod skórą.
 

Implanty antykoncepcyjne dostępne są na rynku międzynarodowym już od kilkunastu lat. Ich stosowanie rozpowszechnione jest głównie na Zachodzie. W Polsce nie zyskały one jeszcze popularności. Pod koniec 2011 roku firma Merck wprowadziła nową wersję tego środka antykoncepcyjnego. Ma być on łatwiejszy w zakładaniu i usuwaniu. Produkt nazywa się Nexplanon.

Progesteron uwalniany pod skórą

Nexplanon, jak każdy implant, umieszcza się pod skórą pacjentki, w ramieniu, na wysokości około 8-10 centymetrów powyżej łokcia. Zawiera on hormon progesteron, który uwalniany jest stopniowo do organizmu pacjentki. Zaczyna się od 60 mikrogramów na dzień. Dawka zmniejsza się stopniowo aż do 25 mikrogramów. Urządzenie to jest wielkości zapałki. Może tkwić w ciele kobiety nawet do 3 lat, po czym musi zostać usunięty. Jest to odwracalna forma antykoncepcji, gdyż implant zawsze można szybciej usunąć.

Nowość Nexplanonu polega na tym, że ten rodzaj implantu będzie łatwiejszy do założenia i usunięcia. Dodatkowo będzie wyraźnie widoczny np. przy badaniu USG. Nowy implant musi być nadal wszczepiany przez wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia.

Skuteczność implantu

Twórcy implantów antykoncepcyjnych twierdzą, że są one jednym z najbardziej niezawodnych środków antykoncepcyjnych. Przy poprawnym wszczepieniu, efektywność tej metody oceniono na 99 proc. Implanty zostały uznane też za bardzo pewną formę antykoncepcji przez Światową Organizację Zdrowia.

W Wielkiej Brytanii głośna jest jednak sprawa "wpadek", mimo stosowania implantów antykoncepcyjnych Implanon. Aż 584 kobiety zaszły tam w ciążę. Lekarze tłumaczą to jednak faktem, że do ciąży doszło w wyniku wadliwego wszczepienia implantu. Jest on tak cienki i mały, że mógł się zsunąć ze strzykawki podczas zakładania i to pozostało niezauważone. Nową generację implantów będzie można wykryć pod skórą np. dzięki badaniom USG.

ZOBACZ TAKŻE

antykoncepcja-hormonalna-dla-panow,2596,1.html">Antykoncepcja hormonalna dla panów

Wkładka wewnątrzmaciczna - skuteczna ale mało popularna

Antykoncepcja - zalety i wady

Antykoncepcja popularna wśród nastolatków

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA