Nowa lista leków refundowanych - kolejne zmiany

Od 1 marca 2012r. obowiązuje nowa lista leków refundowanych
 

1 marca wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że znajdzie się na niej 216 nowości. Prawdziwa nowość jest jednak tylko jedna. Reszta to leki, które są refundowane lub wróciły na listę po dwumiesięcznej przerwie.
W myśl ustawy refundacyjnej, która weszła w życie 1 stycznia 2012 lista leków refundowanych będzie się zmieniać co 2 miesiące. Pierwsze obwieszczenie refundacyjne wprowadziło duże zamieszanie.

Nowości na liście refundacyjnej

Z listy leków refundowanych zniknęło wtedy 800 specyfików w tym wiele leków dla cukrzyków, chorych na nowotwory czy preparaty mlekozastępcze dla dzieci z nietolerancją pokarmową.
Teraz wiele z tych leków wraca na listę jako nowości. Dotyczy to min. stosowanych w diabetologii pasków do pomiaru stężenia cukru we krwi firm Roche i Abbott. Wraca też ludzka insulina Insuman Rapid Solostar. Ciekawostką jest również powracający na listę leków refundowanych preparat mlekozastępczy Nutramigen, który teraz można będzie kupić na tzw. ryczałt.

Prawdziwa nowość na liście leków refundowanych jest tylko jedna – mówi Aleksandra Kuźniak z fundacji Lege Pharmaciae. – To rosuwastatyna obniżająca poziom cholesterolu we krwi.  Refundowany nie będzie jednak preparat oryginalny, ale tzw. generyki Rosucard i Roswera. Przy czym ta ostatnia ma źle ustalony limit i pacjent zamiast zapłacić za lek 20 zł będzie musiał wydać 59 zł.
Dobrą wiadomością są na pewno obniżki cen niektórych preparatów.

Za które leki zapłacimy mniej

Plastry przeciwbólowe stosowane w onkologii np. Transtec (Buprenorfina) teraz dostępny za cenę od 3,20 zł do 105 zł, od marca będzie kosztował w zależności od wskazania 3,20 zł albo będzie bezpłatny. Również wszystkie odżywki stosowane w fenyloketonurii będą mieściły się w ryczałcie. Tańsze mają być też leki dla chorych na Alzheimera. Ciekawostką wartą odnotowania są obniżki cen niektórych preparatów o złotówkę czy nawet kilkanaście groszy.
Nie obyło się oczywiście bez podwyżek cen. Lek przeciwzakrzepowy Clexane do końca roku kosztował 3,20 zł za dawkę. Wg najnowszego obwieszczenia pacjenci będą musieli zapłacić za niego od 11 zł do 51 zł, a lek ten nie ma odpowiednika.
Dobrą wiadomością jest na pewno zmiana dotycząca leków stosowanych w pediatrii.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra zdrowia, na liście leków refundowanych znalazły się leki stosowane u dzieci poza tak zwanymi wskazaniami medycznymi. Nawet jeśli producent nie rekomenduje stosowania danego leku u dzieci, ale wiedza medyczna na to pozwala, NFZ będzie do takich leków dopłacał.
Większość na liście nowości listy leków refundowanych stanowią tak naprawdę leki, które były i są refundowane np. Augmentin, Zinnat, Bactrim czy Flixotide.

bm,szo

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA