Nowy sklep

już ON-LINE

Nowatorskie urządzenie „lung-on-a-chip" zrewolucjonizuje farmakologię?

Uczeni z Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering (Harvard University) opracowali mikrochip, umożliwiający symulację ludzkich płuc.
 

Wprowadzenie nowej technologii na rynek może stanowić nie lada precedens w kontroli i tworzeniu medykamentów, jak również przyczynić się do ograniczenia testowania leków na zwierzętach. Doktor Donald Ingber, założyciel Wyss Institute, wyjaśnił, że obecnie koncerny farmaceutyczne tracą ogromne nakłady pieniędzy i czasu na tworzenie hodowli komórek, czy eksperymenty na zwierzętach, podczas gdy w praktyce metody te nie zawsze są skuteczne. Wynalazcy „lung-on-a-chip" utrzymują, że ich urządzenie pozwoli w przyszłości zredukować koszty produkcji i badań nad niektórymi lekarstwami, ponieważ ich ewentualne wady byłyby wykrywane już w zarodku.

Lung-on-a-chip

Układ „lung-on-a-chip" jest wielkości karty pamięci i składa się z przejrzystego elastycznego polimeru, zawierającego puste kanaliki podzielone cienką, przepuszczalną i porowatą membraną. Z jednej strony jest ona pokryta ludzkimi komórkami płucnymi, natomiast z drugiej - komórkami ludzkich naczyń włosowatych. Mechanizm ten opiera się na przemieszczaniu się powietrza (od strony komórek płuc) oraz płynu symulującego krew (od strony komórek naczyń włosowatych) i tworzeniu się próżni w kanalikach sąsiadujących, co pozwala na symulację procesu oddychania.

Zobacz: Chip pokazuje jak bakterie nabywają odporność

Obecnie badacze z Wyss Institute prowadzą badania nad jeszcze innym wykorzystaniem swojego wynalazku - dzięki „lung-on-a-chip” byli oni również w stanie dokonać symulacji potencjalnie śmiertelnego obrzęku płuc (czyli sytuacji, kiedy płyn dostaje się do pęcherzyków płucnych), a następnie testować działanie pewnych leków (m.in przeciwnowotworowej interleukiny-2, która może powodować bardzo groźny efekt uboczny - śmiertelny obrzęk płuc). Urządzenie umożliwiło zaobserwowanie zdumiewającego zjawiska - okazało się, że po uruchomieniu mechanizmu tak, by symulował proces oddychania, proces przeciekania płynów uległ 3-krotnemu przyspieszeniu. W praktyce może to oznaczać potrzebę zmiany sposobu podawania pacjentom interkuliny-2 - być może w przypadku pacjentów otrzymujących ów lek i jednocześnie będących podłączonych do respiratora, rozwiązaniem będzie ustawienie maszyny tak, by możliwie ograniczyć ruchy płuc, co może zmniejszyć efekty uboczne jego stosowania. Zdaniem doktora Ingbera, chip umożliwiający symulację różnych chorób, może w przyszłości zrewolucjonizować pracę nad rozwojem lekarstw.

Źródło: Kopalniawiedzy.pl

Zobacz: Zapalenie płuc – jak przebiega leczenie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)