Nowe badania - przełom w walce z niewydolnością serca

Starszy niż rok
Prawie milion Polaków cierpi na niewydolność serca. Co roku umiera na nią średnio 60 tysięcy osób. Naukowcy z Indiana University School of Medicine odkryli sposób, który ma zapobiec chorobie.

Serce nie sługa

Niewydolność serca jest stanem, w którym nie jest ono w stanie pompować dostatecznej ilości krwi, zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Do częstych przyczyn niewydolności serca zalicza się: zawał, chorobę niedokrwienną serca czy nadciśnienie. Częstość występowania choroby związana jest z wiekiem i wzrasta szczególnie szybko u osób powyżej 60. roku życia.

Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana stosunkowo szybko, właściwe leki, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna mogą pozwolić choremu wieść dalsze spokojne życie. Oczywiście pacjent musi znajdować się pod stałą kontrolą lekarza i systematycznie wykonywać badania.

Czytaj: Kiedy dochodzi do zawału?

Nauka od serca

Naukowcy z Indiana University School of Medicine opracowali nową strategię walki z chorobą. RNA (kwas rybonukleinowy) jest odpowiedzialny za transportowanie informacji lub - inaczej mówiąc - kodu z DNA znajdującego się w jądrze komórki do części, która tworzy białko istotne dla ich działalności.

Zobacz wideo: Jak wygląda wizyta u kardiologa

Najnowsze badania wykazały, iż istnieją niezakodowane RNA, które działają nie tak jak powinny. Rola, którą odgrywa RNA w sercu, była jak dotąd tajemnicą.

Po przeprowadzonych badaniach okazało się jednak, że kwas rybonukleinowy kontroluje białko, które ma kluczowe znaczenie w rozwoju serca płodu. Małe ilości białka są produkowane, gdy serce dojrzewa, jednak przy nadciśnieniu lub jego uszkodzeniach z powodu ataku jego wytwarzanie wzrasta. Koliduje to z aktywnością genetyczną serca i powoduje jego niewydolność.

Medycyna górą

W nowych badaniach przeprowadzonych na myszach naukowcy wykorzystali innowacyjną technologię transferu genów. Ich celem było przywrócenie normalnego poziomu białka u tych zwierząt, u których był on zbyt wysoki.

Wyniki okazały się być imponujące. Udało się wyrównać poziom białka w organizmie zwierząt, dzięki czemu uniknęły one niewydolności serca.

Niestety potrzeba jeszcze więcej czasu, by te same badania mogły zostać przeprowadzone na człowieku. Naukowcy starają się zidentyfikować mniejsze cząsteczki, które skutecznie zablokują białko i zrównają jego poziom. Jest to niewątpliwie przełom w walce z chorobami serca.

Czytaj też: Żylaki, czyli przewlekła niewydolność żylna

Zobacz też: Aspiryna – środek, który dba o zdrowie serca

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA