Nowe obostrzenia rządu
Wszystkie ograniczenia, jakie państwo nakłada na obywateli mają swoje uzasadnienie w ogłoszonym stanie epidemii. Prawo daje takie możliwości Radzie Ministrów, a w szczególności ministrowi zdrowia.
Zgodnie z §1 Rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, właśnie w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Dla każdego obywatela, przebywającego na terenie Polski oznacza to tylko jedno - konieczność podporządkowania się ustalonym przez Radę Ministrów zasadom postępowania. Wszystkim działaniom przyświeca tylko jeden cel – minimalizacja skutków epidemii.
Informacje o koronawirusie
Dlaczego obostrzenia koronawirusa w codziennym życiu i funkcjonowaniu są tak ważne w walce z tą chorobą? Przede wszystkim należy wiedzieć, czym jest koronawirus. To drobnoustroje, które wywołują infekcje układu oddechowego i pokarmowego u ludzi i u zwierząt.
Do większości zakażeń dochodzi droga kropelkową, kiedy zakażona osoba kaszle lub kicha. Można także zarazić się wirusem SARS-CoV-2 dotykając powierzchni lub przedmiotów, na których już znajduje się wirus (na przykład ze śliny osoby chorej). Wystarczy wtedy dotknąć swoich oczu, ust czy nosa, a zarażenie jest pewne. Dlatego też rządy państw w większości podejmują takie działania, które mają na celu ograniczanie międzyludzkich kontaktów i hamowanie rozprzestrzeniania się choroby COVID-19.
Wprowadzenie stanu epidemii w kraju daje szereg możliwości prawnych do tego typu ograniczeń. Obostrzenia, dotyczące codziennego życia i funkcjonowania dotyczą głównie wzajemnej izolacji. Ograniczanie kontaktów międzyludzkich to ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niestety, wraz z rozwojem epidemii, zaostrzenia te przybierają bardziej rygorystyczne formy.
Nowe obostrzenia dotyczące koronawirusa
W dniu 31 marca 2020 r. zostało wydane kolejne rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z dnia 31.03.2020 r. poz. 566).
Określenie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako obszaru, na którym wystąpił stan epidemii wywołanej zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (§ 1 ww. rozporządzenie) daje możliwości wprowadzania dodatkowych, nowych obostrzeń koronawirusa w Polsce w celu opanowania rozprzestrzeniania się wirusa w kraju. Wszystkie te zakazy i nakazy bezwzględnie obowiązują osoby, przebywające na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Oto lista nowych obostrzeń, obowiązujących od dnia 01.04.2020 r., zgodnie z zapisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31.03.2020 r.:
- sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,
- targowiska – 3 klientów na jeden punkt kasowy,
- placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe,
- zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych (wyjątkiem są miejsca dla osób w kwarantannie, personelu medycznego, osób w delegacjach i w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych oraz osoby zakwaterowane w hotelu przed dniem 31 marca),
- obowiązkowa kwarantanna dla wszystkich domowników osoby, skierowanej na kwarantannę,
- zawieszenie działalności rehabilitacyjnej,
- zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich,
- zakaz wychodzenia z domu osobom poniżej 18 roku życia bez opieki dorosłego,
- możliwość opuszczania domu tylko w uzasadnionych przypadkach
- dojazd do pracy
- wolontariat na rzecz walki z COVID-19,
- załatwianie niezbędnych spraw, związanych z codziennym życiem (zakupy, opieka nad bliskimi, wykupienie leków, spacer z psem czy wizyta u lekarza),
- zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, takich jak parki, bulwary, promenady, zieleńce, ogrody botaniczne, zoologiczne, place zabaw czy ogródki jordanowskie,
- minimalna 2 metrowa odległość między pieszymi, włącznie z członkami rodziny czy osobami bliskimi, poza 2 wyjątkami:
- rodzice z dziećmi do 13 roku życia,
- osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać wraz ze swymi opiekunami,
- obowiązek pracy zdalnej, za wyjątkiem czynności, kiedy praca zdalna nie stwarza możliwości ich prawidłowego wykonywania,
- rozszerzenie zasady limitu pasażerów także w odniesieniu do transportu niepublicznego, wg reguły „tylu pasażerów, ile połowa miejsc siedzących” (nie dotyczy samochodów osobowych), od 02.04,
- dodatkowe zabezpieczenia miejsc pracy pracowników, od 02.04
- obowiązek używania rękawiczek,
- zapewnienie dostępu do płynów dezynfekujących,
- oddalenie stanowisk pracy od siebie na odległość 1,5 metra
- godziny dla seniorów – od 10.00 do 12.00 we wszystkich sklepach i punktach usługowych mogą być obsługiwane tylko osoby powyżej 65 roku życia.
Wszystkie wcześniej wprowadzone obostrzenia, dotyczące zakazu przeprowadzania imprez masowych oraz zawieszenia zajęć w szkołach i na uczelniach nadal obowiązują.
Nowe obostrzenia 9.04
9 kwietnia 2020 roku, premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji przekazał kolejne informacje w związku z koronawirusem.
Przede wszystkim oznajmił obostrzenia obowiązujące do 19 kwietnia, jak:
- podtrzymanie zamknięcia galerii handlowych, zakładów fryzjerskich, itd..,
- niezmienienie limitów liczby osób przebywających w sklepach, aptekach i kościołach,
- przedłużenie o tydzień zamknięcia szkół, uczelni i przedszkoli,
- przesunięcie terminów matur oraz egzaminów ósmoklasisty – nie będą miały miejsca wcześniej niż w czerwcu, a dokładny termin zostanie podany minimum 3 tygodnie wcześniej,
- przedłużenie zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy na skutek zamknięcia placówek oświatowych nie mają z kim zostawić potomstwa.
Dodatkowo do 3 maja 2020 ma obowiązywać 14-dniowa kwarantanna dla osób, które wracają z zagranicy. Jeśli chodzi o imprezy masowe to nie będą one miały miejsca do odwołania – nie ustalono konkretnej daty w tym aspekcie.
Co ważne, od 16 kwietnia w przestrzeni publicznej obowiązywać będzie noszenie maseczek przez osoby wychodzące z domu. Chodzi o to, by ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa. Jak dodał minister Szumowski, nie musi to być maseczka, wystarczy zwykła chustka czy szalik.
Całe wystąpienie premiera Morawieckiego dostępne jest na Twitterze:
Konferencja prasowa premiera @MorawieckiM i min. @SzumowskiLukasz. https://t.co/ExoMDwPlmu
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 9, 2020
Źródło: Oficjalny profil Kancelarii Premiera na Twitterze
Zalecenia w związku z koronawirusem
Na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego są zamieszczane informacje, dotyczące zaleceń postępowania w życiu codziennym w czasie epidemii koronawirusa. Obok ciągle pojawiających się nowych obostrzeń koronawirusa w Polsce, w funkcjonowaniu każdej osoby obowiązują także stałe niezmienne zalecenia, szczegółowo określane przez GIS, WHO czy Ministerstwo Zdrowia. Trzeba o nich koniecznie pamiętać, aby nie narażać siebie i swoich bliskich na ryzyko zakażenia.
Co zalecają organy państwa (GIS i Ministerstwo Zdrowia)? Zgodnie z informacjami Głównego Inspektora Sanitarnego zaleca się:
- Bezpieczną odległość między osobami (do 2 m.).
- Regularne i dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu (min. 60%).
- Zapewnienie w miejscach użyteczności publicznej możliwości umycia rąk.
- Umieszczenie w widocznych miejscach dozowników z płynem odkażającym.
- Wywieszenie w widocznych miejscach informacji, jak skutecznie myć ręce.
- Zapewnienie czystych i higienicznych miejsc pracy przez pracodawcę
- regularne przecieranie środkiem dezynfekującym powierzchni dotykowych (biurka, stoły, lady, klawiatury, telefony),
- regularne sprzątanie pomieszczeń często używanych (toalety i inne wspólne pomieszczenia).
Każdy powinien pamiętać o bardzo indywidualnych osobistych zaleceniach. Składają się na nie zasady postępowania, o których musi pamiętać pojedynczy człowiek. Przede wszystkim należy:
- często myć ręce, zgodnie z zasadami prawidłowego i skutecznego mycia rąk,
- stosować zasady ochrony podczas kaszlu i kichania, a mianowicie zakrywać usta i nos zgiętym łokciem,
- unikać dotykania ust, nosa i oczu, aby nie przenosić wirusa,
- przy zaobserwowaniu objawów zakażenia koronawirusem niezwłocznie poinformować właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłaszać się do oddziału zakaźnego w szpitalach.
Sytuacja epidemiologiczna jest bardzo dynamiczna. Inne obostrzenia obowiązywały do dnia 31 marca, inne już obowiązują od dnia 01.04 2020 r. Ich uciążliwość zależy od stanu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31.03.2020 wprowadzone obostrzenia dotyczące zasad poruszania się, handlu i organizacji imprez masowych obowiązują do dnia 11.04.2020 r., pozostałe – do odwołania.