Nowe przepisy dotyczące wyjazdu do sanatorium. Poznaj propozycję rządu

Rząd rozważa zmianę dotyczącą leczenia w placówkach sanatoryjnych. Przepisy mają obejmować ponowne przyjęcie do sanatorium. Kuracjusze będą mogli zapisywać się na kolejny pobyt dopiero po upływie roku.
senior w sanatorium
123RF

Spis treści

Osoby, które płacą za pobyt w sanatorium, czyli tzw. klienci komercyjni nie muszą czekać na kolejkę – są przyjmowani od razu. Kuracjusze, którzy starają się o darmowe leczenie w obiekcie niestety muszą poczekać na swoją kolejkę. Niekiedy takie oczekiwanie może trwać nawet kilka lat.

Na czym polegają nowe przepisy dostępu do sanatorium?

Jak informuje Super Express, rząd planuje wprowadzenie przepisu, który będzie mówił o tym, iż kuracjusz może ponownie zapisać się na pobyt w sanatorium, najwcześniej po roku od ostatniego wyjazdu.

Jakie mogą być konsekwencje zmiany przepisów?

Seniorzy obawiają się, że wprowadzenie nowych regulacji może doprowadzić do jeszcze dłuższego oczekiwania na swoją kolejkę. Część osób starszych obawia się, że kolejka może wydłużyć się nawet o 100 procent.

Przede wszystkim konsekwencje zmiany przepisów odczują osoby decydujące się na pobyt darmowy, a nie klienci komercyjni.

Dlaczego rząd chce wprowadzić zmianę?

Każdego roku z NFZ wpływa prawie pół miliona skierowań, z czego znaczą część stanowią skierowania, które dotarły do NFZ w czasie krótszym niż rok od momentu ostatniego pobytu. Zastosowanie zmian ma spowodować bardziej sprawiedliwy i klarowny dostęp do leczenia sanatoryjnego.

Jak obecnie wygląda dostęp do sanatorium?

Na ten moment nie ma ograniczenia, które regulowałoby dostęp do pobytu w sanatorium. Czas oczekiwania na pobyt wynosi nawet do 30 miesięcy. Nieco lepiej jest w przypadku szpitali uzdrowiskowych – miejsca zarezerwowane są na ok. 12 miesięcy. Bez kolejek do obiektów mogą dostać się jedynie dzieci.

Oceń artykuł

(liczba ocen 31)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!