Nowe w medycynie – endoskop o średnicy włosa

O stworzeniu prototypu endoskopu, który może zrewolucjonizować badania, pisze tygodnik „New Scientist”. Cienkie jak włos urządzenie odznacza się rozdzielczością obrazu czterokrotnie większą niż sprzęt, jakiego dotychczas używano w medycynie.

Spis treści

Twórcą ultracienkiego urządzenia jest Joseph Kahn z kalifornijskiego Stanford University. Naukowiec wraz z kolegami stworzył endoskop, który składa się z pojedynczego włókna optycznego. Jak informuje pismo, choć samo włókno nie jest w stanie przekazać poprawnego obrazu, badacze są w stanie go zrekonstruować – umożliwia to specjalny algorytm.

Zobacz: Endoskopowe usuwanie nowotworów z przewodu pokarmowego - współpraca polsko-japońska w Brzezinach

Nowoczesny endoskop

Mimo niewątpliwego sukcesu naukowcy studzą nastroje pacjentów i przypominają, że minie zapewne wiele lat, zanim najmniejszy endoskop świata zastąpi kulkumilimetrowy sprzęt powszechnie używany np. w czasie badań gastroskopijnych. Jak mówią badacze, nowy endoskop „specjalizuje” się w obserwacji działania mózgu lub wykrywania komórek nowotworowych. Urządzenie jest w stanie pokazywać bowiem obiekty o wielkości 2,5 mikrometra (naukowcy są jednak zdania, że po małych zmianach uda się osiągnąć rozdzielczość 0,3 mikrometra).

Zobacz wideo: Czy zabiegi endoskopowe grożą zakażeniem?

Cienkie endoskopy służą nie tylko w medycynie – wykorzystywane są także do oglądania trudnodostępnych miejsc podczas instalacji silników lotniczych czy okrętowych. Są jednak wówczas dodatkowo wyposażone w układ soczewek lub wiązkę światłowodów, które transmitują światło i obrazy.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->