Nowoczesne metody usuwania blizn

Można przyzwyczaić się do ich towarzystwa i spędzić z nimi resztę życia, tylko po co? Nowoczesne metody usuwania blizn są obecnie na tyle skuteczne, że możliwe jest zmniejszenie widoczności lub niemal zupełne ukrycie śladów po urazach.
Spis treści

Usuwanie czy ukrywanie blizn?

Blizna jest śladem urazu mechanicznego skóry, który powstaje w trakcie naturalnego procesu gojenia rany. Uraz zastąpiony zostaje przez silnie unaczynioną, zdrową tkankę łączną skóry. Istnieją różne rodzaje blizn, w zależności od tego, jak bardzo są rozrośnięte. Można mieć do czynienia z blizną przerostową, zanikową oraz bliznowcem (czyli blizną rozrośniętą).

Leczenie i całkowite usunięcie blizn nie jest możliwe, ponieważ tworzenie się blizn należy do naturalnego procesu gojenia się skóry i pozostawia trwały ślad po przebytym urazie. Skuteczność zabiegów zależy zaś od rodzaju blizny – głębokości, rozmiaru oraz miejsca powstania rany. Ważny jest również czas, w jakim zostanie podjęte leczenie, ponieważ im blizna starsza, tym bardziej się rozrasta.

Sposoby na usuwanie blizn

Obecnie istnieje wiele sposobów na usunięcie lub zmniejszanie widoczności blizny w taki sposób. Bez względu na rodzaj podjętego leczenia, proces usuwania blizn należy do skomplikowanych i należy się do niego odpowiednio przygotować. W zależności od rodzaju blizny można zdecydować się na zabieg chirurgiczny, laserowy lub estetyczny.

Zabiegi laserowe

Najpopularniejsze i najmniej inwazyjne są zabiegi laserowe, za pomocą których możliwe jest usunięcie wielu rodzajów blizn – po poparzeniach, urazach mechanicznych lub potrądzikowych. W zależności od rodzaju blizny, konieczne jest wykonanie kilku zabiegów, które początkowo zmniejszają widoczność, a następnie niemal usuwają ślad po ranie, tworząc nową tkankę skórną.

Wiązka promieni lasera doprowadza do wytworzenia w miejscu blizny mikrootworów, dzięki czemu usuwa się znaczną część tkanki łącznej. Proces gojenia rozpoczyna się na nowo, przebiega jednak bardziej równomiernie. Pobudzone komórki produkują kolagen potrzebny do zregenerowania i napięcia nowego naskórka. Efekty widoczne są już po kilku tygodniach.

Zobacz: Laseroterapia - sposób na blizny po cesarskim cięciu

Zabiegi medycyny estetycznej

Innym sposobem na spłycenie blizn jest oddanie się w ręce lekarzy z zakresu medycyny estetycznej. Obecnie istnieje kilka skutecznych metod usuwania i zmniejszania widoczności blizn oferowanych przez gabinety medycyny estetycznej. Często też, by uzyskać bardziej zadowalające efekty zabiegów laserowych, można połączyć oba typy leczenia.

Jedną z takich metod jest mezoterapia, polegająca na wstrzykiwaniu w miejscu blizny preparatu na bazie kwasu hialuronowego. Służy to zwiększeniu napięcia oraz nawilżenia skóry, dzięki czemu łatwiej jest się jej regenerować. Innym często spotykanym zabiegiem pomocniczym jest wstrzykiwanie bogatopłytkowego osocza, które umożliwia szybsze gojenie się ran.

Do innych, często stosowanych metod zalicza się jonoforezę, która wykorzystuje do leczenia ładunki elektryczne. Jony miedzi lub wapnia przedostają się do głębszych warstw skóry, działając rozgrzewająco i regenerująco oraz poprawiając krążenie krwi. Oprócz tego dość popularną metodą pomocniczą w regeneracji naskórka jest sonoforeza, czyli leczenie ultradźwiękami. Służy nawilżeniu i uelastycznieniu głębszych warstw skóry.

Metody chirurgiczne

Wciąż praktykowaną metodą usuwania blizn jest przeprowadzanie operacji i chirurgiczne usuwanie przerostów. Po zabiegu konieczne jest noszenie opatrunków uciskowych, które przyspieszają proces regeneracji naskórka. Popularna jest również plastyka blizn, czyli wykonanie operacji plastycznej. Polecana jest w przypadku wystąpienia bliznowców.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Swędzenie pod pachami: przyczyny. Jak łagodzić i leczyć?
Przeczytaj artykuł
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Swędzenie pod pachami: przyczyny. Jak łagodzić i leczyć?
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Olej rycynowy - działanie. Kiedy i jak stosować?
Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama