Nowości w szczepieniach ochronnych przeciwko chorobom wirusowym

Starszy niż rok
Szczepienia ochronne odgrywają niezwykle istotną rolę w profilaktyce chorób zakaźnych. Przyczyniają się bowiem do zmiany sytuacji epidemiologicznej chorób zakaźnych na świecie.
 

Najwięcej szczepień ochronnych przeciwko chorobom wirusowym wykonuje się u małych pacjentów w pierwszych miesiącach życia, kiedy organizm dziecka nie ma jeszcze odpowiedniego poziomu odporności, zatem jest niezwykle podatny na wszelkiego rodzaju choroby wirusowe. Konsekwencje tych chorób mogą w przyszłości skutkować nawet zgonem. Odra, której wirus nadal jest przyczyną wielu powikłań takich jak m. in. zapalenie mózgu, płuc czy krtani jest właśnie przykładem takiej groźnej choroby.

Polecamy: Kontrowersyjne szczepienia – dobro czy zło konieczne?

Nowoczesne szczepionki

Niejednokrotnie podaje się kilka szczepionek jednocześnie (często budzi to sprzeciw rodziców czy opiekunów, którzy uważają, że to zbyt wiele dla takiego malucha), ale w różne, odległe od siebie miejsca. Jednak ilość miejsc, w które zalecane jest podanie szczepienia ochronnego przeciwko chorobom wirusowym, przestaje być wystarczająca. Dlatego producenci szczepionek odkryli pewną nowość w szczepieniach ochronnych przeciwko chorobom wirusowym, a mianowicie zaczęli tworzyć tzw. szczepionki skojarzone, uodparniające przeciwko kilku chorobom zakaźnym. Badania wykazały, że skuteczność tych szczepionek wzrasta przy ich jednoczesnym podaniu a ilość reakcji ubocznych w takich sytuacjach jest identyczna, jak w przypadku stosowania pojedynczej dawki.

Według dotychczasowych zaleceń odstęp pomiędzy podaniem dwóch dowolnych szczepionek ochronnych przeciwko chorobom wirusowym wynosił 4 tygodnie. Obecnie odstęp między podaniem dwóch różnych inaktywowanych szczepionek może być dowolny, za wyjątkiem dwóch żywych, podawanych parenteralnie - gdzie wynosi minimum 4 tygodnie.

Czy warto się szczepić?

Naraża swoje zdrowie każdy, kto nie jest zaszczepiony. Zarazić się chorobami wirusowymi można wszędzie np. w restauracji, w salonie kosmetycznym, na siłowni czy w czasie nieustabilizowanego życia seksualnego. W każdej z tych sytuacji, których często nie da się uniknąć, prawdopodobieństwo zakażenia np. żółtaczką pokarmową lub wszczepienną jest niezwykle duże. Wirusowe zapalenia wątroby stanowią ogólnoświatowy problem zdrowotny, dlatego nie należy lekceważyć tego ryzyka. Warto wykonać odpowiednie szczepienia ochronne przeciwko chorobom wirusowym.

Czytaj także: Szczepionka przeciw grypie – co w niej tak naprawdę jest?

Czytaj także: Czy szczepienia wywołują choroby…?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy skorzystasz z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom czy wybierzesz płatną szczepionkę?

  Wybiorę szczepionkę bezpłatną

  Wybiorę szczepionkę płatną

  Przed wyborem muszę poznać opinię lekarza

  Przed wyborem poznam opinię innych rodziców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA