Porady

Nowotwór prostaty - jeden z najgroźniejszych zabójców

2012-06-14

Nowotwór prostaty jest wśród nowotworów złośliwych, drugim zabójcą mężczyzn w Polsce. Dlatego warto się badać - przekonują uczestnicy akcji "Prostata na lata".

W Polsce, co roku odnotowuje się ok. 8 tys. nowych zachorowań na ten nowotwór i ok. 4 tys. zgonów z jego powodu. Według najnowszych danych zachorowania na raka stercza stanowią 12,5 proc. wszystkich zachorowań wśród mężczyzn. Sprawdź: Kalkulator oceni ryzyko zachorowania na prostatę

"Każda choroba nowotworowa wykryta wcześnie, to większe szanse na wyleczenie, dlatego nie wstydźmy się wykonywania badań" - apelowała w czwartek (14 czerwca) marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która rozdawała w Sejmie niebieskie wstążeczki - symbol walki z rakiem prostaty.

Jak powiedziała, wśród mężczyzn dominuje świadomość, że "prawdziwym facetem jest się wtedy gdy się pracuje, nie narzeka, nie płacze, kiedy udaje się zdrowego".

"Dzisiejszą akcją chcemy pokazać, że prawdziwy mężczyzna, to również mężczyzna odpowiedzialny, taki który potrafi korzystać z dobrodziejstw medycyny" - podkreśliła Kopacz.

Czytaj też: Rak prostaty - Męska sprawa

Profilaktyka prostaty

Dr Iwona Skoneczna z Centrum Onkologii w Warszawie zaznaczyła, że mężczyzna po 40. roku życia, szczególnie, gdy ktoś w rodzinie miał już rozpoznanego raka prostaty - powinien wykonać badania, bo rak prostaty we wczesnym stopniu zaawansowania często nie daje żadnych objawów.

"Badanie 'per rectum' trwa chwilę, nie jest może przyjemnym, ale za to bardzo skutecznym badaniem. Dodatkowym narzędziem, które pomaga nam zwrócić uwagę na pacjentów, których szczególnie trzeba objąć opieką jest badanie krwi z oznaczeniem antygenu sterczowego PSA" - powiedziała Skoneczna.

Kampania "Prostata na lata" jest ogólnopolską kampanią edukacyjną dotyczącą nowotworu prostaty. Organizatorem kampanii jest Fundacja "Wygrajmy Zdrowie", a jej partnerami Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Urologiczne.

Ambasadorami tegorocznej kampanii zostali aktorzy, sportowcy i politycy m.in.: Maciej Damięcki, Jacek Kawalec, Leszek Blanik, Maciej Szczęsny.

Czy wiesz, że: Rak prostaty to ukryty zabójca

Sprawdź: 15 września - Europejski Dzień Prostaty

Zobacz także

Wiadomości
3 września - Dzień Pacjentów ze Szpiczakiem Mnogim
Wiadomości
7 faktów o raku i nowotworach
Wiadomości
8 maja - Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika
Wiadomości
ABC badań przesiewowych programu wczesnego wykrywania raka jelita grubego
Wiadomości
ABC badań przesiewowych w kierunku raka piersi

Dołącz do nas