Nowotworom sprzyja siedzący tryb życia

Ponad 15 godzin dziennie spędzamy w pozycji siedzącej. Taki stan może doprowadzić do licznych schorzeń w tym do choroby nowotworowej
 

Siedzimy w pracy, szkole, podczas posiłków, podróżowania czy oglądania telewizji. Taki tryb życia może sprzyjać stanom zapalnym, a tym samym przyczyniać się do podwyższenia ryzyka rozwoju raka.

Nowotwory a sport

Aktywność fizyczna przekłada się na zmniejszenie m.in. ryzyka raka piersi (o około 25 proc.) i jelita grubego (o około 35 proc.) -  wiadomo to  już z wcześniejszych badań. Obecnie naukowcy potwierdzili, że znaczenie ma także ilość czasu, który spędzamy siedząc.

Jak wskazują badania, aktywność fizyczna prowadzi do redukcji markerów stanu zapalnego, takich jak białko C-reaktywne (CRP), które bierze udział w mechanizmach odpowiedzi nieswoistej (stanowi ona pierwszą linię obrony przed patogenami).

Zobacz wideo: Czy każdy nowotwór powoduje ból?

Podwyższone stężenie CRP ma związek ze zwiększonym ryzykiem zawału mięśnia sercowego, a także, o czym świadczy coraz więcej dowodów, z rozwojem nowotworów.

Christine Friedenreich z Alberta Health Services-Cancer Care w Calgary podkreśla, że osoby, których praca wymaga spędzania długich godzin przed komputerem powinny zadbać o regularne przerwy (najlepiej co godzinę), by wykonać krótki spacer po korytarzu. Badacze radzą ponadto, by zamiast komunikacji ze współpracownikami za pośrednictwem poczty elektronicznej odwiedzić ich osobiście.

az, PAP

Czytaj też: Słońce i nowotwory skóry. Kiedy jest zagrożenie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA