Nowy sklep

już ON-LINE

Nowotwory głowy i szyi

Stanowią 15% wszystkich nowotworów złośliwych. Do grupy tej zalicza się m.in.:  
 

Stanowią 15% wszystkich nowotworów złośliwych. Do grupy tej zalicza się m.in.:
 

- nowotwory warg – łagodne (brodawczaki i naczyniaki), najczęstszy nowotwór złośliwy to rak wargi w postaci raka wargi dolnej. Rak wargi górnej występuje znacznie rzadziej, tak jak czerniak warg.
 

- nowotwory jamy ustnej - łagodne (brodawczaki i naczyniaki). Raki stanowią ok. 6% wszystkich nowotworów złośliwych, wyróżnia się: rak języka, rak dna jamy ustnej, rak błony śluzowej policzka i dziąseł, rak podniebienia twardego.
 

- nowotwory gardła – złośliwe postacie mogą występować w gardle górnym, środkowym i dolnym, są to raki i chłoniaki. Łagodne postacie to np. włókniaki i brodawczaki.
• Nowotwory złośliwe gardła górnego – nosogardła: rak lub rak limfatyczny albo inne nowotwory złośliwe
• Nowotwory złośliwe gardła środkowego – rak lub rak limfatyczny migdałka podniebiennego
• Nowotwory złośliwe gardła dolnego
• Włókniak młodzieńczy
 

- nowotwory krtani – łagodne, np. włókniaki i brodawczaki oraz złośliwe, tj. rak, mięsaki włókniste i chrzęstne, czerniak, rak występujący najczęściej.
 

- nowotwory zatok przynosowych i szczęki - charakter łagodny mają polipy i brodawczaki, 85% postaci złośliwych to raki.
 

- nowotwory żuchwy (występujące rzadko), najczęstsze to szkliwiaki, raki płaskonabłonkowe, czy mięsaki.
 

- nowotwory tarczycy – stanowiące ok. 1% wszystkich nowotworów. Podział na nowotwory łagodne – gruczolaki i złośliwe – raki.
 

- nowotwory ślinianek – łagodne: gruczolak limfatyczny, gruczolakotorbielak (guz Warthina), onkocytoma, guz śluzowo – nabłonkowy Stewerda (postać łagodna), tłuszczaki, naczyniaki i inne. Półzłośliwe, tzn. o miejscowej złośliwości oraz złośliwe, jak guz śluzowo – nabłonkowy Stewerda (postać złośliwa), raki i oblaki.
 

- guzy szyi – większość z nich jest objawem przerzutów nowotworowych głowy i szyi lub innych narządów do okolicznych węzłów chłonnych. Nowotworem pierwotnym szyi jest nowotwór tarczycy i przytarczyc. Torbiele szyi nie są nowotworami i są efektem zaburzeń rozwojowych.
 

Czytaj więcej nt. Raka jamy ustnej i Raka krtani

Czytaj też: Mezoterapia twarzy i szyi – skuteczność, efekty i przeciwwskazania

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)