Nowotwory tarczycy – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Rak tarczycy jest najczęstszym nowotworem gruczołów całego układu wewnątrzwydzielniczego. W Polsce notuje się ponad 1,5 tys. zachorowań na raka tarczycy rocznie.

Szczyt zachorowalności przypada między czwartą a piątą dekadą życia, problem też około sześciokrotnie częściej dotyczy kobiet. Najczęstszymi nowotworami są raki zróżnicowane, które przy odpowiednio szybkim wykryciu i podjęciu stosownych kroków wiążą się z dość dobrym rokowaniem.

Zobacz też: Tarczyca i jej schorzenia.

Jak rozpoznać?

Niepokój onkologiczny powinny wzbudzić guzki tarczycy, które szybko rosną. Czujne powinny być zwłaszcza osoby, które wśród swojej rodziny mają (bądź miały) osoby chore na któryś z nowotworów tarczycy. Należy też bacznie obserwować powiększające się węzły chłonne i pojawienie się chrypki (zwłaszcza u osób poddanych wcześniejszemu napromienianiu okolicy szyi).

Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?

Najczęściej stawia się wstępne rozpoznanie na podstawie biopsji podejrzanego guzka, co kieruje na odpowiednie postępowanie. W większości przypadków jest to zabieg operacyjny, podczas którego usuwana jest tarczyca i poddawana badaniu histologicznemu. Po takim badaniu ustalane jest ostateczne rozpoznanie i ewentualne dalsze postępowanie, np. pooperacyjne leczenie jodem promieniotwórczym. W przypadku występowania raka rdzeniastego tarczycy (z komórek C tarczycy) należy przeprowadzić badania genetyczne w kierunku określonej mutacji genowej, ponieważ jego występowanie może wiązać się z obecnością choroby dziedzicznej.

Zobacz też: Jak wygląda diagnostyka chorób tarczycy?

Leczenie i rokowania

Rokowanie jest znacznie lepsze u młodych osób, u których wykryto raka brodawkowatego zróżnicowanego jeszcze w stadium tzw. mikroraka (małe, do 1 cm, pojedyncze ognisko, bez przerzutów do węzłów chłonnych i przerzutów odległych). Rokowanie staje się mniej korzystne w momencie występowania przerzutów odległych, naciekania narządów szyi.

Ważne są zatem regularne wizyty kontrolne u specjalisty, pod którego jesteśmy opieką. W przypadku wykrycia zmian ogniskowych w tarczycy (guzków) nie należy od razu popadać w rozpacz. Zdecydowana większość takich zmian to guzki łagodne, które nigdy nie przejdą w raka. Powinny być jednak monitorowane w USG, a w przypadku pojawiających się wątpliwości należy wykonać biopsję takiej zmiany i w zależności od wyniku podejmować stosowne działanie.

Czytaj też: Jakie są objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy?

Zobacz też: Biopsja tarczycy - wyniki, wskazania i przebieg badania

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA